Pořídit bydlení může být levnější. Novela by lidem ušetřila statisíce

Praha - Pořízení vlastního bydlení by mohlo být zase o něco levnější. Opoziční strany totiž přišly s návrhem zrušit 4% daň z pořízení nemovitosti. Chtějí tak změnit návrh ministerstva financí, který teď projednává Sněmovna.

Poslanci jednali o návrhu ministerstva financí na 4% daň z pořízení domácnosti. Opoziční strany však podaly protinávrh. "Tuto naprosto zbytečnou daň, která zatěžuje především mladé rodiny, mladé lidi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, chceme zrušit," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

"Daně z nemovitosti jsou v porovnání s Evropou velmi nízké. Populistické návrhy zrušit daň, to umí každý, tak to ani neberu vážně," bránil se ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš.

Zatím se prodávající s kupujícím může dohodnout, kdo daň z nabytí nemovitosti zaplatí. Ministr financí ale chce, aby tuto daň platil povinně kupující. Podle některých kritiků je tato daň už nadbytečná. Nemovitost je totiž zdaněna už několikrát.

Například u bytu za 1 a půl milionu by to podle návrhu opozičních stran byla úspora šedesát tisíc. "Mně se opravdu nelíbí, proč mají občané vlastně opakovaně platit, platit a platit," rozčiluje se František Laudát, poslanec za TOP 09.

Ve chvíli, kdy se dům nebo byt staví, investují do něj podle Laudáta lidé peníze zdaněné daní z příjmu a navíc každý rok platí daň z nemovitosti. "Dnes je to poměrně výrazný příspěvek do státního rozpočtu ve výši asi deseti miliard korun," argumentoval Václav Votava z ČSSD.

Ještě před tím, než ale poslanci vůbec začali o něčem jednat, začali se hádat, o čem vlastně budou jednat. Na programu schůze se dohadovali více než hodinu a půl. A tak se původně plánované body, jako je daň z nabytí nemovitosti, odsouvaly a odsouvaly.

Sněmovna nakonec novelu propustila do třetího čtení. Změna měla původně platit už od 1. dubna, to už se ale nestihne. Rozpočtový výbor proto doporučil, aby začala platit první den třetího měsíce od vyhlášení ve sbírce.

Pokud by Sněmovna předlohu schválila začátkem května, bude mít poté Senát měsíc na její projednání a případné schválení, prezident pak 15 dní na její podpis. Kdyby novela vyšla ve sbírce v červnu, začala by platit od září.

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Bydlení Daň z nemovitosti Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy