Černý scénář pro Česko: Jaké dopady by měl brexit na ekonomiku?

Praha - Pokud se Britové v referendu vysloví pro odchod z EU, Česko by mohlo příjít o 38 miliard korun z evropských fondů. Jde o nejhorší možný scénář, který počítá s úplným přetrháním obchodních vazeb a zastavením plateb Británie do unijního rozpočtu. Měřeno objemem vzájemného obchodu je Spojené království pro Česko devátým nejdůležitějším partnerem.

Současně by úplný výpadek vzájemného obchodu a služeb mohl snížit růst ekonomiky o 1,9 procentního bodu. Vyplývá to ze studie analytiků Komerční banky (KB).

Pokud by Britové hlasovali pro vystoupení, změna by nenastala ihned. Podle analytiků KB by šlo kvůli pravidlům EU o dlouhodobý proces trvající minimálně dva roky. Během té doby by pro Británii platila stejná pravidla jako dosud, pouze by se nemohla účastnit jednání Rady ministrů a Evropské rady.

V případě evropských fondů počítá nejhorší scénář analýzy se zastavením všech plateb Velké Británie do rozpočtu EU. Pokud by Británie přestala přispívat do rozpočtu EU v roce 2017, unie by do roku 2020 přišla o 65 miliard eur. Objem fondů EU by se tak snížil o 27 miliard eur.

Objem peněz určených pro ČR v aktuálním období je 24,2 miliardy eur (654 miliard korun). "Tato částka by se při výpadku peněz z Británie mohla snížit o zhruba šest procent a Česko by tak v letech 2017 až 2020 mohlo přijít o 38 miliard korun, což je ročně méně než 9,5 miliardy korun," uvedli analytici KB. To je z hlediska rozpočtu 0,8 procenta celkových příjmů.

Podle odhadů by růst HDP eurozóny zpomalil o 0,15 až 0,25 procentního bodu po dobu deseti let. To by ovlivnilo i výkon české ekonomiky, vývoj nezaměstnanost a inflace. Inflace v Česku by tak podle KB mohla zpomalit o 0,4 procentního bodu.

Související

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii (23. 6. 2016)

Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat

Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla vláda v Londýně. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.

Více souvisejících

referendum o brexitu (23.6.2016) Česká republika Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy