New York - Minulý rok byl pro zlato a stříbro co se týče poptávky, zájmu investorů a nákupů centrálních bank velmi příznivý a lámal rekordy. V této spanilé jízdě odstartovalo zlato i letos, přičemž těžilo hlavně z problémů finančních a akciových trhů, zavírání čínské burzy, slabého světového růstu apod. Vše nasvědčuje tomu, že by zlatý býčí trend mohl být trvalejšího rázu.
Ačkoli bylo zlato v uplynulých měsících se ziskem 16 % nejvýkonnějším aktivem, pomalu se dostává na druhou kolej. Aktuálně se do popředí dere stříbro, které od počátku roku narostlo o 17 %. To, že bílý kov skutečně nabírá na síle, dokazuje jeho hodnota, která se přibližuje k hranici 17 $ a je nejvýše od června 2015.
Stříbro bylo, stejně jako zlato, v hlubokém medvědím spánku
Vrchol zažívaly oba zmiňované kovy v roce 2011; od té doby se až do konce loňského roku výrazně propadaly. Zlato pokleslo o 45 %, stříbro ještě výrazněji, o cca 72 %. Dnes se podle všeho medvědí trend u stříbra obrací a kov opět nastupuje na scénu. Z grafu je patrné, že si bílý kov na přelomu roku „vykroužil" své pomyslné dno a jasný nástup v letošním roce signalizuje, že by již mohl být připraven na vývoj směrem vzhůru.
Stříbro, rozkolísaný bratranec zlata
Stejně jako zlato, je i stříbro považováno za skutečnou tvrdou měnu. Pro své vzácné vlastnosti uchovává bohatství po tisíce let: je odolné a přitom snadno dělitelné a dobře přenosné, jeho forma je po celém světě konzistentní, a přitom má skutečnou hodnotu. Na rozdíl od papírových bankovek, které jsou jen dílem a vůlí dnešních vlád, je stříbro „zvukem" peněz. Drahé kovy zároveň ochrání majetek bez ohledu na to, co zmítá tržním hospodářstvím, případně celou populací.
Na rozdíl od zlata je stříbro mimo jiné také průmyslový kov
Stříbro není jen reálným aktivem, který spolu se zlatem představuje v dobách nejistých bezpečný přístav pro uchování bohatství a případně dosažení zisku. Stříbro má široké zastoupení a využití v průmyslu. Boom solární energie stále víc zvyšuje jeho spotřebu a je klíčovým prvkem mnoha high-tech oborů. Takováto využití zároveň činí stříbro více citlivé na ekonomické zpomalení než zlato.
Je nasnadě, že dnešní globální ekonomika není v dobré kondici. Americké hospodářstí roste pomaleji než by bylo záhodno, podobně je na tom Evropa nebo Japonsko a čínský obr, největší světový spotřebitel komodit, roste dokonce nejpomaleji od roku 1990.
Až do nedávna se stříbro chovalo jako průmyslový kov a mělo tendence více reagovat na vnější ekonomické vlivy. Letos, zdá se, pochytilo manýry kovů drahých a začíná nabírat dech. Ti, kdo se chtějí pojistit proti zpomalujícímu ekonomickému vývoji, chatrnému finančnímu systému nebo nevypočitatelným akciovým trhům, tak činí kromě zlata i prostřednictvím stříbra.
Stříbro je ve srovnání se zlatem levné
Oproti zlatu je stříbro výrazně levnější a dostupnější širším vrstvám. Jeho cena se stále drží na přijatelné hodnotě, je ale jen otázkou času, jak dlouho to vše ještě potrvá. Poměr, který srovnává cenu zlata s cenou stříbra, je nicméně stále vysoký, aktuálně dokonce o 23 % vyšší, než je jeho dvacetiletý průměr. Z následujícího grafu je patrné, že pokaždé když se poměr dostal do stínované oblasti, obrátil se vývoj rychle zpět. To naznačuje, že stříbro má v běžných cenách větší růstový potenciál než zlato.
Zlato čeká podle experta aspoň trojnásobný růst
Americký investiční poradce a zakladatel a šéf společnosti Casey Research Doug Casey zmíněné ukazatele považuje za pouhý začátek zlatého býčího trendu. Jsme podle něj na pokraji velké finanční katastrofy, která bude mít mnohem horší následky než krize z let 2008 a 2009. Tehdy se centrální banky snažily ubránit masivním tiskem peněz, který ovšem trvá dodnes a způsobuje tak neustálý růst celosvětového dluhu. Podle Douga Caseyho se před těmito globálními destrukcemi dá majetek uchránit právě prostřednictvím drahých kovů. Cena zlata proto podle něj v následujících letech vzroste minimálně trojnásobně, u stříbra možná ještě více.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák