Praha - Ekonom a diplomat Tomáš Prouza tvrdí, že výsledek britského referenda všechny šokoval. Přestože lidé věděli, že tato možnost může nastat a Britové si mohou zvolit, že EU chtějí opustit, doufali, že k tomu nedojde.
"Domníval jsem se, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí", jak říkával Václav Havel. Po sérii nepravdivých prohlášení politiků podporujících odchod, kteří nyní rychle berou své předvolební sliby zpět, se tomuto citátu velké evropské osobnosti jen těžko věří," uvedl pro server EUobserver.
I z Britských ostrovů se prý ozývají překvapené hlasy: „Nemyslel jsem, že můj hlas bude mít váhu" nebo „Jen jsem chtěl, aby kampaň pro setrvání nevyhrála s moc velkým rozdílem." Referendum tak podle něj nebylo jen velkou lekcí demokracie, ale i velmi hlasitým varováním pro nás všechny. Musíme ale respektovat rozhodnutí Britů a zabývat se jeho důsledky, zejména se však musíme začít soustředit na svoji budoucnost.
"Evropská unie se musí naučit sama sebe bránit, ale především lépe a zřetelně komunikovat své přínosy. Hlavní prioritou ostatních 27 členských států je nyní v první řadě odhodlání pokračovat ve společné spolupráci v rámci Evropské unie. Zároveň ale všichni podporujeme a chápeme potřebu hlubší změny," tvrdí ekonom.
Evropskou unii považuje za jediný možný efektivní model naší společné mírové budoucnosti. Klíčovým úkolem tak pro ni je najít způsob, jak nejlépe promítnout skutečné obavy našich občanů do evropského rozhodování. "Musíme dokázat, že Evropská unie jejich obavám naslouchá a že dokáže být funkčním, akceschopným a jednotným společenstvím, které dokáže plnit své sliby a závazky. Abychom byli takovou Unií, musíme se soustředit na témata, která nás spojují, a ne na ta, která nás rozdělují. Bohužel jsme byli v průběhu uplynulého roku svědky mnoha případů, kdy Evropská unie z různých důvodů neprokázala schopnost najít společná řešení. Některé z našich neúspěchů, například špatně zvolený přístup k některým aspektům migrační politiky, mohly přímo ovlivnit i výsledek britského referenda," vysvětlil ekonom.
Podle něj jsme ale prokázali, že i u složitých témat, jako je právě migrace, jsme schopni nalézt jednotu a včas přijít s účelnými řešeními akutních problémů, jako se stalo i v případě Evropské pohraniční a pobřežní stráže, dohody s Tureckem nebo ochrany vnějších hranic. Do budoucna ale prý musíme být rozhodní a akceschopní i v jiných oblastech, a co je ještě důležitější, musíme se vyvarovat vzájemného obviňování, ke kterému se v poslední době mnozí uchylovali.
"Pokud ale opravdu chceme našim občanům ukázat, že Evropská unie je stále relevantní a je ideou, za kterou se vyplatí bojovat, musíme obnovit proces konvergence uvnitř členských států i mezi nimi navzájem. Evropská unie má k dispozici celou řadu nástrojů na podporu ekonomického růstu a prosperity, jen je musíme efektivně využívat – a to, ať už se jedná o zvýšení investic a inovačního potenciálu, či o efektivní fungování vnitřního trhu (včetně digitálního trhu a energetické unie) a odolnost trhu práce," podotkl ekonom.
Debatu o naší budoucnosti bychom podle měli zaměřit na tato témata a podporovat naši jednotu a společné evropské cíle, tvrdí Prouza. "S těmi se můžeme stát tou akceschopnou Evropskou unií se společným přístupem a perspektivou pro všechny členské státy, kterou chceme být. Všichni ve skrytu duše víme, že společně jsme silnější. Musíme však našim občanům ukázat hmatatelné přínosy členství v Evropské unii a připomenout jim, proč jsme do Unie vstupovali. Záleží na tom naše společná budoucnost," dodává.
Související
Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát
Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené
Tomáš Prouza (ekonom) , Brexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák