Konec levné práce v ČR? Může to skončit špatně. Podívejte se, jak to dopadlo jinde

Praha – V pondělí byly zveřejněny výsledky české výroční zprávy mezinárodní sítě Social Watch, která sleduje rozvoj a jeho udržitelnost. Z ní vyplývá, že přestože česká ekonomika roste,  nezaměstnanost je nízká a zvedají se mzdy, k úrovni vyspělých zemí se Česko přibližuje jen pomalu. Podle Institutu Václava Klause totiž musí mít růst mezd základ v růstu produktivity.

Filip Šebesta na stránkách Institutu připomíná výsledky zprávy Social Watch o stavu českého hospodářství, podle které se Česká republika přibližuje úrovni ekonomicky vyspělejších států jen velmi pomalu. „Jako mírně paradoxní se může jevit skutečnost, že hospodářský vývoj země zpráva kritizuje právě v době slušného ekonomického růstu, kdy, i jak sami autoři zprávy přiznávají, mzdy rostou a nezaměstnanost klesá," připuští.

Psali jsme:
Ekonomika ČR? Pod fasádou růstu bublají problémy, fungujeme jako montovna, varují experti
  

„Jako vyložený protimluv pak můžeme brát vyjádření jedné z autorek zprávy, levicové ekonomky Ilony Švihlíkové, která říká: 'Model české ekonomiky je založen na láci – levná práce a nízké mzdy jsou v nepoměru s hospodářským výkonem'. Buď je tedy ČR zemí láce, nebo zemí, kde po krizových letech znovu nastartovaný silnější ekonomický růst začíná zvedat mzdy pracujících. Obojí již z principu není možné," tvrdí Šebesta.

Dodává však, že od odborů a lidí jako je Ilona Švihlíková jsou podobné stesky o nízkých mzdách slyšet již celá léta. „Ať již jsme na vrcholu konjunktury nebo v krizi. V tomto není zpráva žádným překvapením. Tím, co determinuje růst mezd, je ale růst produktivity práce, nikoli přání odborářů nebo socialistů. Jak by mohlo odtržení mezd od růstu produktivity práce dopadnout, můžeme vidět – pro mnohé překvapivě – na příkladu Finska," vysvětluje.

Právě v severské zemi prý mzdy až do začátku euroamerické krize prakticky kopírovaly růst produktivity práce. „Během krize se od vývoje produktivity práce odtrhly a pokračovaly v růstu během celého krizového období, což nakonec vedlo (společně s nemožností změnit fixní kurz eura) k výraznému propadu produktivity a k tomu, že země čelí největším ekonomickým problémům od rozpadu Sovětského svaz," dodává Šebesta.

Související

Více souvisejících

Institut Václava Klause Ekonomika mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy