ERÚ začíná stanovovat indikativní ceny plynu, domácnosti mohou ušetřit

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) začíná stanovovat takzvané indikativní ceny plynu. Domácnostem mají pomoci s orientací v cenových nabídkách jednotlivých dodavatelů. Na dnešní tiskové konferenci to oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Ceny budou stanovovány čtvrtletně, pro dodavatele závazné nebudou. Podobné kroky úřad podle ní chystá u cen elektřiny. V Česku je v jako jediné zemi visegrádské čtyřky trh s energiemi plně liberalizován.

Podle Vitáskové může zavedení indikativních cen přinést úspory v cenách, které domácnosti za plyn platí. "V případě, že jsou obchodníci na hranici svého ceníku, tak by se ve vztahu k indikativní ceně jednalo o úsporu několik miliard korun, řádově pět až osm miliard Kč," uvedla Vitásková.

ERÚ zjistil, že například u domácností, které využívají plyn na vaření, splňuje indikativní cenu pouze pětina cenových nabídek dodavatelů. Vitásková ale upozornila na to, že ERÚ má přístup pouze k ceníkům jednotlivých společností, které stanovují maximální cenu komodity. "Všichni obchodníci mohou být (v konkrétních smlouvách se zákazníky) hluboce pod těmito ceníky," podotkla.

Vitásková dnes dále uvedla, že ERÚ osloví ministerstvo průmyslu, aby upravilo energetický zákon a umožnilo úřadu uplatnit dočasnou regulaci v případě zjištění cenových anomálií na trhu. O opětovné zavedení regulovaného trhu ale podle ní nepůjde. "Sofistikovaná kontrola divokého liberalizovaného trhu je určitě pro konečného spotřebitele výhodou," řekla.

V Česku je zhruba 2,84 milionu odběratelů zemního plynu. V letošním prvním pololetí se v ČR spotřebovalo 4,3 miliardy metrů krychlových plynu. Meziročně se tak spotřeba prakticky nezměnila, nárůst činil 0,7 procenta.

Na spotřebě mají tradičně největší podíl velkoodběratelé. Podle ERÚ v pololetí spotřebovali 1,8 miliardy metrů krychlových komodity, meziročně o 0,7 procenta méně. Spotřeba domácností naopak vzrostla, a to o tři procenta na 1,3 miliardy metrů krychlových.

Za celý rok 2015 Češi spotřebovali 7,6 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 4,5 procenta více. I tak byla spotřeba druhá nejnižší za deset let, méně plynu se v Česku v posledním desetiletí spotřebovalo právě jen v roce 2014. V letech 2005 a 2006 naopak spotřeba činila více než devět miliard metrů krychlových.

Cenu plynu stanovují převážné dodavatelé, na výsledné ceně pro zákazníky se jejich cenová politika promítá zhruba z 80 procent. Zbylou pětinu tvoří takzvaná regulovaná složka, kterou každoročně stanovuje ERÚ. Patří do ní například poplatky za distribuci nebo přepravu.

Český trh s elektřinou je liberalizován od roku 2006, trh s plynem pak od roku 2007. Od té doby si mohou lidé libovolně vybírat svého dodavatele energií.

Související

Energetický regulační úřad

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí, které zohledňuje vládní pomoc firmám

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Energetický regulační úřad Zemní plyn domácnosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy