Průmyslník se pustil do vlády: Strčí si prst do pusy a prostě oznámí minimální mzdu. Firmy to tvrdě pocítí

Praha – Vláda schválila dva dny před krajskými a senátními volbami zvýšení minimální mzdy. Opozice ji kritizuje především za toto načasování, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar zase mluví o tom, že jde o výrazné navýšení bez toho, že by se kabinet dohodl se sociálními partnery.

Špicarovi se nelíbí navýšení mzdy o dvouciferné číslo. V Českém rozhlase také připomněl, že je to už třetí navyšování minimální mzdy v tomto volebním období. „Je to v historii nejvyšší navýšení minimální mzdy dva dny před volbami. Pro nás to s potřebami trhu práce a s tím, co potřebuje česká ekonomika, nemá mnoho společného. Pro nás je to populistické rozhodnutí před volbami," nebere si servírky zástupce svazu průmyslu a dopravy.

Vláda sice poukazuje, že minimální mzdu bere jen minimum zaměstnanců, Špicar ale doplňuje, že s změna dotkne mnohem více lidí. „Zaměstnavatelé kvůli nárůstu minimální mzdy budou muset zdvihat i ostatní tarify pro tarifní zaměstnance, tam to nejsou jednotky tisíc korun, ale v konečném součtu stamiliony," varoval.

Toto navýšení navíc Špicar považuje za příliš radikální. „My se nechceme chovat jako vláda. My si nechceme vstrčit prst do pusy a po chvilce si říci, že by minimální mzda mohla být 10 100," popisuje, jak podle něj vláda svá čísla vymýšlí.

Připomněl, že svaz se zvyšování minimální mzdy nebrání, protože se české ekonomice daří a stejně tak se daří i firmám, které mají zisky. Nicméně by podle něj nemělo jít pouze o politické rozhodnutí. Zvyšování mzdy by podle něj mělo být navázáno na sociální faktory.

„Chceme, aby to nebyl politický handl dva dny před volbami a třikrát za sebou, ale abychom se dohodli s vládou na tom, podle jakého mechanismu bude do budoucna minimální mzdu zvyšovat," říká. Dodává, že firmy potřebují stabilitu, jasná pravidla a předvídatelnost, aby byly na vše připravené. Právě v nedostatku jistot vidí svaz největší problém.

Zaměstnavatelé se podle něj musí potýkat s mnoha problémy od malé mobility obyvatel, po nespolupráci podniků, přes školy až po nefungující úřady práce.

Přesto nakonec viceprezident svazu našel na práci vlády i něco pozitivního. Poděkoval za to, že kabinet otevřel český pracovní trh pracovníkům z Ukrajiny. „Chápu, že vzhledem k migrační krizi to nebylo úplně jednoduché," uvedl. Přiznává sice, že by bylo lepší obsadit místa českými pracovníky, ale ne vždy je to možné. Proto je podle něj nutné zaměstnávat i cizince.

Související

Marian Jurečka

Minimální mzda vzroste na téměř 21 tisíc, oznámil Jurečka. Do pěti let má stoupnout až na 29 tisíc

V příštím roce se minimální mzda zvýší o 1900 Kč, z aktuálních 18.900 Kč na 20.800 Kč měsíčně. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Původní odhad ministerstva z počátku srpna předpokládal nárůst na 20.600 Kč, což byl návrh zaslaný do meziresortního připomínkového řízení.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda by v roce 2025 měla překročit 20 tisíc korun, vyplývá z návrhu

Minimální mzda, která by příští rok měla být na úrovni 42,2 % průměrné mzdy, by podle nejnovější predikce měla od ledna stoupnout na 20 600 korun. V dalším roce by pak vzrostla na 22 100 korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, které jej předkládá do meziresortního připomínkového řízení.

Více souvisejících

Minimální mzda svaz průmyslu a dopravy Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy