Regulace operátorů? Srazit ceny mobilních dat by měla Mládkova novela

Praha - V tlaku na snížení cen mobilních operátorů by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla mimo jiné pomoct novela zákona, jejíž návrh má vládě předložit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). O regulaci operátorů bude Sobotka příští úterý jednat s šéfem Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromírem Novákem a předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem.

"Chci slyšet, jestli nepotřebují nějaké nové kompetence, aby mohli více zasahovat ve prospěch spotřebitelů a ve prospěch vytvoření konkurenčního prostředí. Také mne budou zajímat jejich konkrétní plány v této oblasti tak, abychom pokračovali v tlaku na snížení cen za mobilní data a abychom nastavili u nás podobně příznivé prostředí pro spotřebitele, jako je v další zemích unie," řekl dnes Sobotka novinářům.

Doplnil, že chce, aby ministr Mládek předložil příslušnou změnu zákona, která by měla znamenat posílení pravomoci spotřebitelů. Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že chce, aby se cenou mobilních datových služeb zabývala koaliční rada. Mládka kritizoval za zpoždění.

Mládek dnes novinářům řekl, že v nejbližší době předloží vládě novelu, která bude řešit postavení zákazníků při změně smluv a některé věci spojené s přechodem na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2. "Na straně druhé neponesu žádnou novelu, která se týká mobilních dat a situace na trhu mobilních operátorů," uvedl ministr.

Psali jsme: Konec předražených operátorů? Babiš chce, aby se koalice zabývala cenou mobilních dat  

Jde podle něj totiž o zcela jinou záležitost. "Do toho já nesmím dokonce ani zasahovat. Od toho tady máme regulátory ČTÚ a antimonopolní úřad. Ti by se měli postarat o to, že jestliže trh dobře nefunguje při počtu subjektů tři, tak aby prostě udělali něco pro to, aby to fungovalo. To není úkolem ministerstva průmyslu a obchodu," dodal.

Podle ČTÚ by ke snížení velkoobchodních cen dat mohly operátory přinutit vyšší sankce. Zatímco v současnosti jsou ve výši řádově jednotek milionů korun, v budoucnu by se mohly počítat z ročního obratu firem. "Po vzoru ÚOHS by bylo vhodné, kdyby sazba pokut lépe zohledňovala závažnost provinění promítnutou k velikosti daného podnikatelského subjektu, tedy kdyby bylo možné například pokuty odvozovat od ročního obratu operátora," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že výši pokut se bude věnovat až další novela připravená v gesci MPO.

ČTÚ v minulosti vícekrát vyzýval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE. Firmám O2 a Vodafone pohrozil odebráním licencí.

ČTÚ vyzval firmy ke snížení ceny za přenášená data pro virtuální operátory poprvé loni v únoru. Na výzvu podle regulátora tehdy zareagoval pouze T-Mobile. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly pokutu v maximální výši, tedy dva miliony korun. Před více než týdnem pak úřad opakovaně vyzval O2 a Vodafone ke snížení velkoobchodních cen, dal jim na to jeden měsíc času.

Podle podmínek aukce kmitočtů pro sítě LTE musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání virtuálním operátorům. V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10 až 0,15 Kč za jeden MB dat u mobilních služeb a zhruba 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE.

Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy Kč.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři Bohuslav Sobotka Jan Mládek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy