Tisíce hektarů pozemků v Česku nemají majitele

Praha - Dvacet let po pádu komunismu existují v Česku tisíce hektarů pozemků, které oficiálně nikomu nepatří. Jejich vlastníkem není soukromník, firma ani stát. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je bez majitele až osm procent rozlohy Česka. Píší o tom sobotní Lidové noviny (LN).

"Důvodů je hned několik, všechny souvisejí především s dobou těsně po válce a obdobím socialismu," řekl LN předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře. U některých pozemků totiž stát předpokládá, že kdysi patřily sudetským Němcům, chybějí však dokumenty, které by potvrzovaly jejich poválečnou konfiskaci. "Proto vlastníka oficiálně nelze určit," dodal Večeře.

Problémy dnešním zeměměřičům způsobili komunisté také tím, že se po roce 1951 přestaly převody pozemků na čas zapisovat do pozemkových knih, k převodu stačila smlouva. "Toto opatření bylo sice v šedesátých letech zrušeno a zápisy se dělaly zpětně, ovšem v mnoha případech už se vlastníci těžko dohledávali," uvedl Večeře.

Úřady možné vlastníky někdy složitě dohledávají - například pátráním v archivech. Vzhledem k celkové rozloze "území nikoho" to ale jde pomalu či končí zcela bez výsledku. "Do konce loňského roku byly dohledány vlastnické vztahy u 5 000 nemovitostí, které byly následně zapsány do katastru jako majetek státu či byli o zjištěních informováni jejich nalezení vlastníci," řekla LN mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová.

Pozemky bez majitele přitom většinou neleží ladem, ale někdo s nimi hospodaří. "Většinou se jedná o státní organizace, třeba Lesy ČR či zemědělská družstva, která na těchto pozemcích hospodařila už v minulosti," uvedla Rennerová.

Související

Solární energie

Trh s pozemky na průmyslové využití doznává změn. Roste zájem o výstavbu fotovoltaik

Trh s pozemky na průmyslové využití zažívá změnu. Developeři se snaží tlačit na snížení ceny o 20 až 30 procent a z projektů ustupují, naopak o desítky procent roste zájem investorů do obnovitelných zdrojů energie, kterým "nahrává" nová liberálnější legislativa. Vyplývá to z informací poradenské společnosti 108 Agency, které má ČTK dispozici.

Více souvisejících

pozemky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy