Vysokorychlostní síť v Česku? Zákon je před schválením, operátoři se už hádají

Praha - Sněmovna propustila do třetího čtení vládní návrh zákona, který má pomoci operátorům šetřit peníze při budování komunikačních sítí. Operátoři by mohli podle odhadu vlády do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových nákladů při budování vysokorychlostních sítí. Sněmovna by nový zákon o snížení nákladů mohla schvalovat v březnu.

Podle zákona bude vysokorychlostní sítí taková síť, která umožní připojení o rychlosti nejméně 30 megabitů za vteřinu. Návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací vychází ze směrnice Evropského parlamentu a stanovuje pravidla využívání existující infrastruktury při pokládání nových sítí.

Řeší situace, kdy se pokládá vedení pro různé sítě souběžně, aby se ve stejný čas na stejném místě nekopalo dvakrát. Měl by také odstranit neefektivnost při udělování administrativních povolení a překážky týkající se zavádění infrastruktury zastavěné v budovách. Náklady na stavební práce podle návrhu představují kolem 80 procent celkových nákladů na budování sítí operátorů.

Návrh zákona počítá také se zřízením Jednotného informačního místa, kterým má být Český telekomunikační úřad. Bude mít za úkol zprostředkovávat informace mezi provozovateli sítí, úřady a dalšími zainteresovanými stranami. Takzvanými povinnými osobami budou nejen provozovatelé veřejných komunikačních sítí, ale i provozovatelé energetických a distribučních soustav nebo třeba teplárenské firmy. Budou jimi i provozovatelé kanalizačních sítí.

Sněmovní hospodářský výbor doporučil vložit do zákona opatření, aby si ČTÚ při rozhodování ve sporech ohledně sítí, které se současně týkají distribuce plynu, energie nebo tepla, vyžádal závazné stanovisko Energetického regulačního úřadu. Navrhuje také, aby zavádění vysokorychlostních sítí podle tohoto nového zákona bylo komunikační činností, která se uskutečňuje ve veřejném zájmu. To by umožnilo použít pro budování sítí v krajním případě i vyvlastnění.

"My jsme, pokud se týká digitální infrastruktury, na chvostu nejen Evropy, ale i celého světa. Už jsme někde i za Trinidadem," řekl ČTK k tomuto návrhu předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. Digitální infrastrukturu je proto podle něj postavit na úroveň ostatní infrastruktury, například dopravní, kde je možné už nyní použít i vyvlastnění. "Já nepředpokládám, že tady dojde k něčemu takovému, ale prostě je dobře, že to v tom zákoně bude konstatováno," dodal.

Hospodářský výbor stejně jako jeho předseda Pilný také navrhují, aby byl ČTÚ oprávněn změnit všechna individuální oprávnění k využívání rádiových kmitočtů, příděly rádiových kmitočtů a všeobecná oprávnění, která budou v rozporu s Plánem využití rádiového spektra v té části, která upravuje omezení technologické neutrality a neutrality vůči službám.

Proti tomuto návrhu se už ohradil mobilní operátor Vodafone. Toto opatření by podle něj mohlo zvýhodnit operátora O2 před konkurencí. Mohl by prý využít pásmo 450 MHz pro lukrativní služby tzv. internetu věcí nebo LTE, místo zastaralé technologie CDMA, kterou mu ukládá licence. Podle O2 však má nynější držitel přídělu zákonný nárok na jeho obnovu, při které musí být zohledněny současné technologické možnosti a vývoj trhu.

Poslanec KDU-ČSL Petr Kudela předložil návrh, aby ČTÚ měl povinnost vyhradit některé kmitočty ve prospěch Českého rozhlasu, a to v souvislosti s digitalizací rozhlasového vysílání.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři Poslanecká sněmovna vysokorychlostní síť zákony vodafone

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy