Zavedení EET poškodilo 38 procent firem v cestovním ruchu

Praha - Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) poškodilo 38 procent podnikatelů v cestovním ruchu, 31 procent nepocítilo žádnou změnu. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory ČR.

Přes snížení sazby DPH z 21 na 15 procent u restaurací a stravovacích služeb ale žádný z podnikatelů své ceny nesnižoval. Čtvrtina naopak využila EET ke zvýšení svých cen, plyne dál z průzkumu.

Celkem 43 procent respondentů uvedlo, že sdílenou ekonomiku, například aplikace Airbnb či Uber, vnímá jako něco přirozeného, co by však mělo být legislativně podchyceno. Jako nedovolené podnikání vnímá sdílenou ekonomiku téměř pětina podnikatelů (19 pct.).

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) zavádí chystaná novela zákona o místních poplatcích poplatky i pro sdílené ubytování.

"Do novely zákona o místních poplatcích MMR navrhuje, a já doufám, že to bude přijato i gestorem zákona což je ministerstvo financí, aby každý, kdo poskytuje ubytování, platil poplatek," uvedla Šlechtová.

Zhruba 45 procent firem v cestovním ruchu nesouhlasí s chystanou novelou zákona o místních poplatcích. Ta má sloučit poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za lázeňský a rekreační pobyt do jednoho poplatku z ubytování hrazeného návštěvníkem. Šlechtová navrhuje navýšení maximální sazby z nynějších 21 Kč za den (15 Kč poplatek za lázeňský a rekreační pobyt a šest Kč poplatek z ubytovací kapacity) na maximálně euro, tedy 27 Kč. Stanovení konečné výše sazby bude v kompetenci obcí.

Související

Účtenka s EET.

Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET

Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv. 

Více souvisejících

elektronická evidence tržeb EET cestovní ruch

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy