Zemětřesení se nekoná: Kurz koruny je od ukončení intervencí poměrně klidný

Praha - Česká měna po dubnovém ukončení režimu intervencí České národní banky (ČNB) posílila za tři měsíce o téměř korunu k 26,10 Kč/EUR, kde se pohybuje v těchto dnech. Vývoj kurzu je podle analytiků proti očekáváním poměrně klidný.

ČNB do dubna držela v rámci svého závazku kurz koruny nad hranicí 27 Kč za euro. Těsně před koncem závazku 6. dubna byl dolar za 25,40 Kč, nejlevnější byl toto pondělí ráno, a to 22,86 Kč/USD.

Po uvolnění kurzu koruna rychle posílila až do blízkosti 26,50 Kč/EUR. "V dalších týdnech ale naopak oslabovala, když část spekulantů vybírala zisky a zároveň na trhu panovala nejistota z výsledku francouzských voleb. Nejslabší byla koruna 27. dubna, kdy byl kurz zpět na 27,06 Kč/EUR," řekl ČTK analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Od té doby koruna průběžně posiluje k 26,10 Kč za euro, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Tuto hranici už podle něj několikrát prolomila. Proti euru byla koruna nejsilnější v pondělí dopoledne, kdy byl kurz na mezibankovním trhu podle údajů KB 26,09 Kč/EUR, dodal Dřímal.

Od začátku května koruna posiluje díky dobré kondici české ekonomiky a především očekávanému růstu sazeb ČNB. Tím by se zvýšila atraktivita české měny pro investory, což láká i krátkodobé spekulanty. V příštích měsících tak očekávají ekonomové další mírné posilování koruny, bude však podle nich obtížné prolomit 26 korun za euro. K tomu asi bude potřeba jasný signál o dalším růstu sazeb ČNB, podotkl Dřímal.

Na výkyvech koruny se podepisuje i takzvaný velmi mělký trh, kdy i relativně nízký počet transakcí způsobí znatelné oslabení koruny, upozornil analytik Raiffeisenbank Milan Frydych. Korunu minulý týden kurz podle něj výrazně ovlivnila rétorika guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který sdělil, že nevidí žádný důvod k oddálení zvýšení úrokových sazeb za období, které předpokládá současná prognóza centrální banky. Od této tiskové konference koruna k dnešnímu dni posílila zhruba o 0,7 procenta, podotkl.

Rusnok uvedl v červnovém rozhovoru s ČTK, že kurz koruny se po konci intervencí pohybuje v rozpětí, ve kterém jej ČNB očekávala. "A i ty další klíčové indikátory naší prognózy se slušně naplňují," uvedl i po měnovém jednání centrální banky ve čtvrtek 29. června.

"Vývoj kurzu koruny byl po konci kurzového závazku ČNB relativně klidný a na rozdíl od původních očekávání nebyl výrazněji rozkolísaný," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle něj si spekulativní investoři začali být vědomi toho, že svou pozici nebudou moci rychle uzavřít a stali se tak více trpělivými.

"Pointervenční kurzový vývoj pro nás velkým překvapením nebyl. Za očekáváním ale zůstala volatilita (rozkolísanost), předpokládali jsme, že se kurz bude více hýbat," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Podobný charakter kurzového vývoje přitom očekává i v dalších měsících. "Pro druhou polovinu roku očekáváme testování hladiny 26 Kč/EUR, nevylučujeme, že se kurz podívá i pod tuto úroveň," uvedl.

"Za poslední tři měsíce jsem osobně čekal výraznější a rychlejší posílení koruny, větší volatilitu a také usměrňující intervence ze strany ČNB," řekl ČTK analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Větší rozkolísanost kurzu koruny podle něj nastane společně s tím, jak zahraniční investoři začnou vybírat zisky a podávat korunová aktiva. "Bohužel je velmi obtížné začátek tohoto období časově zařadit. S ohledem na silný růst české ekonomiky si zahraniční investoři mohou počkat na kurz koruny výrazněji pod hladinou 26 Kč za euro, což by znamenalo, že prudší pohyby a oslabení české měny můžeme očekávat spíše až v závěru letošního roku či v roce 2018," uvedl.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika CZK EUR Jiří Rusnok (guvernér ČNB) ČNB

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy