Navigaci Galileo chystají bývalí komunisté a agent StB

Praha – Známý český kosmonaut Vladimír Remek, spolupracovník komunistické tajné služby Jan Kolář či bývalý člen KSČ Jaroslav Šmíd. To jsou lidé, kteří zařizují umístění navigačního systému Galileo v České republice. Informuje o tom ihned.cz.

Evropská unie v prosinci rozhodla, že se do Prahy přesune centrála satelitního navigačního systému Galileo, která dosud sídlila v Bruselu. Na tomto projektu, který je pro Českou republiku bezesporu úspěchem, se však značně podíleli i lidé s komunistickou minulostí, kteří před Sametovou revolucí měli takřka v „popisu práce“ bojovat se západními imperialistickými manýry.

Patří mezi ně i šéf České kosmické kanceláře, docent ČVUT Jan Kolář. Ten byl od roku 1972  veden jako kandidát tajné spolupráce. Až do roku 1986 spolupracoval s tajnou službou a donášel jí informace o amerických diplomatech. Docházel totiž na americkou ambasádu, kde si půjčoval knihy o astronautice a zároveň tam získával informace.

„Nikoho ze svého okolí jsem StB neudal, nepomlouval a ani jinak nikomu záměrně neškodil,“ brání se Kolář, který byl veden pod krycím jménem Apolon. A z jeho svazků doopravdy nelze vyčíst, že by kvůli němu byl vyhoštěn některý z amerických diplomatů. Ale vyplývá z nich, že si jeho spolupráci důstojníci StB pochvalovali a jako odměnu mu dávali nejrůznější dárky – dostal od nich například francozskou brandy nebo se za něho přimlouvali, když chtěl odjet do zahraničí.

Kosmonaut i bývalá policejní mluvčí

Dalším člověkem, který se za projekt Galileo hodně zasazoval, je první český kosmonaut Vladimír Remek, který je dnes europoslancem za KSČM. Je členem Interinstitucionálního panelu projektu Galileo a za jeho umístění v Praze hodně lobboval i na stránkách novin.

Mimo něho se o Galileo zasazoval i další „estébák“ Jaroslav Šmíd, v současnosti náměstek Národního bezpečnostního úřadu. Od roku 2007 se účastnil jednání Evropské komise o bezpečnostních parametrech Galilea.

Šmíd byl před rokem 1989 členem KSČ a pracoval na ministerstvu vnitra jako programátor. Pracoval ve Správě vývoje automatizace, která se v lednu 1989 stala součástí StB. A tím pádem se členem StB stal i on. „Že Správa vývoje automatizace byla organizačně začleněna v roce 1989 do struktur StB, jsem se já osobně dozvěděl až v minulém roce. Skutečnost, že jsem pro StB nepracoval, lze dovodit i z toho, že mám negativní lustrační osvědčení“ hájí se.

A tuto sestavu doplňuje i jedna žena – bývalá policejní mluvčí a současná ředitelka odboru kosmických systémů Blanka Kosinová. Ta je partnerkou ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) a upozornila na sebe, když přes Bessera zařídila, aby ve své funkci skončila první náměstkyně ministra dopravy Dita Schautová.

Související

Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA)

Navigační systém Galileo, jehož fungování řídí EUSPA z Prahy, využívají čtyři miliardy lidí

Navigační systém Galileo, jehož fungování zajišťuje z Prahy agentura EU pro kosmický program (EUSPA), v současnosti po šesti letech provozu využívají čtyři miliardy uživatelů po celém světě. Na tiskové konferenci při příležitosti Dní otevřených dveří EUSPA 2022 to dnes řekl výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa. Je to o 1,6 miliardy uživatelů více než loni. Aktivity agentury přispěly do českého HDP za posledních deset let až 140 milionů eur (3,892 miliardy korun), což představuje přibližně 4000 pracovních míst, informovala EUSPA.

Více souvisejících

Galileo navigační systém StB

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy