Šílenost, či nekompetence? Sazby státu zamezují těžbě dalších kovů v ložiscích lithia

Praha - Vedoucí odboru nerostných surovin České geologické služby (ČGS) Jaromír Starý tvrdí, že vysoko stanovené sazby úhrad z vydobytých nerostů, které by případný těžař musel platit státu, zamezují těžbě dalších kovů v ložiscích lithia. Konkrétně jde o rubidium a cesium.

Nařízení vlády nyní počítá s úhradou 10.692 korun z tuny lithia. V případě rubidia a cesia by těžařská firma odváděla státu úhradu nikoliv z tuny vytěženého kovu, ale z kilogramu. U rubidia je sazba stanovena na 114.103 korun za kilogram, u cesia dokonce na 160.782 korun za kilogram.

"Oba tyto prvky doprovázejí lithium na českých ložiscích. V případě rubidia dokonce v podstatném množství, v porovnání s lithiem zhruba 70procentním. Stanovené sazby zamezují nejen případnému využití obou doprovodných prvků, ale i jejich vyhodnocení, protože by to byla ekonomická sebevražda celého ložiska," řekl ČTK Starý.

Aktuální stanovení sazeb podle něj může být způsobeno dvěma aspekty. "Buď to může být nekompetence - rubidium i cesium se běžně neobchodují a mají zatím omezené využití, takže zjistit reálnou cenu obou komodit je pracné a velmi komplikované, nebo úmysl - nasadit šílenou cenu, aby se zabránilo využití ložiska. Jde ale pouze o můj soukromý názor," dodal.

Starý uvedl, že v Česku je evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 milionu tun lithia. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství na ložisku ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní EMH. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.

"Těch 37 milionů tun rudy je jen zhruba 6,5 procenta z celkového současného množství primární rudy na Cínovci. Zatím ale nelze vyčíslit množství kovu, které by v rudě mělo být obsaženo. Bude ho jistě více, než 6,5 procenta, ale ne řádově, spíše o několik jednotek procent, protože předmětem dobývání budou nejbohatší a nejpřístupnější části ložiska," doplnil Starý.

Komora obnovitelných zdrojů energie dnes uvedla, že z celé jednadvacetileté produkce karbonátu lithia lze vyrobit elektrické akumulátory o celkové kapacitě nejméně 819 gigawatthodin (GWh). "Ty umožní skladovat tolik elektřiny, kolik jí za deset dní vyrobí všechny větrné a fotovoltaické elektrárny, které lze v Česku bez konfliktu s ochranou přírody a krajiny postavit," dodala.

Související

island - Fjadrárgljúfur

Kanadská firma chce na Islandu těžit "zelené" zlato, má se prodávat s přirážkou

Kanadská těžební společnost St-Georges Eco-Mining chce oživit dlouho spící těžařský průmysl na Islandu za využití četných zdrojů obnovitelné energie, které tento ostrov nabízí. Cílem firmy je, aby její zlato bylo co nejvíce ekologické a sociálně zodpovědné. Generální ředitel Vilhjálmur Thór Vilhjálmsson předpokládá, že takové zlato se bude prodávat s přirážkou.
Alchymistická laboratoř

Světu pomalu dochází fosfor. Zachrání nás naše vlastní moč?

Fosfor je jedním z důležitých chemických prvků. Před 350 lety ho náhodou objevil alchymista Hennig Brand, který se pokoušel vytvořit kámen mudrců. Jeho světové zásoby však pomalu ubývají a mezi vědci se mluví o „fosforovém vrcholu“. A prozatím není jasné, jakým způsobem budeme schopni jeho nedostatek nahradit.

Více souvisejících

těžební průmysl těžba lithia Vláda ČR Ekonomika Česká geologická služba (ČGS)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 54 minutami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou

Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy