Síla dokladů? V této věci jsme celosvětoví přeborníci, nikdo o tom ale neví

Ostnatý drát zmizel. Svoboda cestovat patří k hlavním výdobytkům polistopadového vývoje. Cestování značně ulehčuje i skutečnost, že do mnoha zemí ani nepotřebujeme vízum. V této disciplíně jsme dokonce přeborníci.

Český pas je v porovnání s 23 zeměmi středovýchodní Evropy tím nejsilnějším. Podle nejnovějšího žebříčku Passport Index mu v celosvětové konkurenci náleží osmá příčka a svým držitelům umožňuje cestovat bez víza do 152 států. Maďarský pas, druhý nejsilnější v regionu, se od toho našeho liší pouze chybějících bezvízovým stykem s Lesothem. 

Za těmito dvěma vůdčími státy následuje Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko, jejichž občané se se svým pasem, bez nutnosti opatřit si vízum, dostanou do 149 zemí. Zbývající členské země EU ze středovýchodní Evropy, tj. Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko a Rumunsko, se v globálním srovnání umístily do 15. místa.   

Ukrajina patří k vůdčím státům mezi nečlenskými zeměmi EU, přičemž její občané se bez víza dostanou do 120 států světa. Jak uvádí Eva Kellerová ve svém článku pro emerging-europe.com, do méně než 100 zemí se se svým pasem volně dostanou občané Albánie (96 zemí), Běloruska (71 zemí), Ázerbájdžánu (64 zemí), Arménie (59 zemí) a Kosova (41 zemí).  

Evropské pasy nabízejí nejlepší příležitosti

„Globální bezvízová mobilita se v dnešním světě stala důležitým faktorem,“ řekl Armand Arton, zakladatel společnosti Arton Capital na nedávném fóru Global Citizen v Černé hoře. „Stále více lidí každoročně investuje stovky tisíc dolarů do druhého pasu, který jim nabídne lepší příležitosti a jistotu pro jejich rodiny.“ 

Brexit například donutil Brity, aby si požádali o občanství v jiných zemích EU. Podle BBC požádalo v období od ledna do června letošního roku 64 400 občanů Spojeného království o irské pasy oproti 25 507 žádostem v minulém roce. Zájem vzrostl i v dalších zemích, např. ve Španělsku z 2300 na 4558, ve Švédsku z 969 na 2002, v Dánsku z 289 na 604 či v Polsku ze 152 na 332.

Historicky to byly vždycky evropské pasy, v posledních dvou letech s Německem v čele, jež patřily mezi deset nejsilnějších. Od počátku letošního roku sdílí pomyslný trůn s naším západním sousedem Singapore. K nejlepším 20 pasům patří i další asijské cestovní dokumenty, např. japonské, jihokorejské a malajsijské.

Zatímco se jeden šplhá vzhůru, druhý padá 

Podle Phillippe Maye, výkonného ředitele singapurské pobočky společnosti Arton Capital, je to poprvé, co se „nějaké asijské zemi podařilo získat nejsilnější pas na světě“. May dodal, že to svědčí o prospěšnosti „otevřených diplomatických vztahů a účinnosti singapurské zahraniční politiky“.

„Zatímco se Singapur tiše vyšplhal směrem na vrchol, síla pasu USA od počátku Trumpova prezidentského mandátu klesá,“ poznamenala Eva Kellerová. „Nedávno to byly Středoafrická republika a Turecko, kdo pro držitele amerických pasů bezvízový styk zrušily.“

Související

Ilustrační foto

Češi vzali úřady útokem, na cestovní pasy se kvůli válce stojí fronty

Úřady pražských městských částí evidují zvýšený zájem o vydání cestovních pasů. I když nápor v dubnu trochu opadl oproti březnu, kdy lidé žádali o doklady podle zkušeností úředníků i z důvodu války na Ukrajině, od května opět roste kvůli dovoleným. Radnice evidují dvoj- až trojnásobně více žádostí než loni a na některý úřadech se tvoří fronty. ČTK to sdělili mluvčí radnic.
Velká Británie, ilustrační foto

Do Británie nově jen s pasem. Občanky už Čechům nestačí

Většina cestujících z Evropské unie potřebuje ode dneška při cestách do Británie cestovní pas. Británie totiž přestala uznávat v případě návštěvníků z EU jako doklad totožnosti občanský průkaz, uvedla na svých stránkách britská vláda. Změna se týká také českých občanů. S občanským průkazem mohou do Británie cestovat jen osoby, které tam mají například dočasný či trvalý pobyt.

Více souvisejících

Cestovní pasy cestování Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy