Síla dokladů? V této věci jsme celosvětoví přeborníci, nikdo o tom ale neví

Ostnatý drát zmizel. Svoboda cestovat patří k hlavním výdobytkům polistopadového vývoje. Cestování značně ulehčuje i skutečnost, že do mnoha zemí ani nepotřebujeme vízum. V této disciplíně jsme dokonce přeborníci.

Český pas je v porovnání s 23 zeměmi středovýchodní Evropy tím nejsilnějším. Podle nejnovějšího žebříčku Passport Index mu v celosvětové konkurenci náleží osmá příčka a svým držitelům umožňuje cestovat bez víza do 152 států. Maďarský pas, druhý nejsilnější v regionu, se od toho našeho liší pouze chybějících bezvízovým stykem s Lesothem. 

Za těmito dvěma vůdčími státy následuje Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko, jejichž občané se se svým pasem, bez nutnosti opatřit si vízum, dostanou do 149 zemí. Zbývající členské země EU ze středovýchodní Evropy, tj. Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko a Rumunsko, se v globálním srovnání umístily do 15. místa.   

Ukrajina patří k vůdčím státům mezi nečlenskými zeměmi EU, přičemž její občané se bez víza dostanou do 120 států světa. Jak uvádí Eva Kellerová ve svém článku pro emerging-europe.com, do méně než 100 zemí se se svým pasem volně dostanou občané Albánie (96 zemí), Běloruska (71 zemí), Ázerbájdžánu (64 zemí), Arménie (59 zemí) a Kosova (41 zemí).  

Evropské pasy nabízejí nejlepší příležitosti

„Globální bezvízová mobilita se v dnešním světě stala důležitým faktorem,“ řekl Armand Arton, zakladatel společnosti Arton Capital na nedávném fóru Global Citizen v Černé hoře. „Stále více lidí každoročně investuje stovky tisíc dolarů do druhého pasu, který jim nabídne lepší příležitosti a jistotu pro jejich rodiny.“ 

Brexit například donutil Brity, aby si požádali o občanství v jiných zemích EU. Podle BBC požádalo v období od ledna do června letošního roku 64 400 občanů Spojeného království o irské pasy oproti 25 507 žádostem v minulém roce. Zájem vzrostl i v dalších zemích, např. ve Španělsku z 2300 na 4558, ve Švédsku z 969 na 2002, v Dánsku z 289 na 604 či v Polsku ze 152 na 332.

Historicky to byly vždycky evropské pasy, v posledních dvou letech s Německem v čele, jež patřily mezi deset nejsilnějších. Od počátku letošního roku sdílí pomyslný trůn s naším západním sousedem Singapore. K nejlepším 20 pasům patří i další asijské cestovní dokumenty, např. japonské, jihokorejské a malajsijské.

Zatímco se jeden šplhá vzhůru, druhý padá 

Podle Phillippe Maye, výkonného ředitele singapurské pobočky společnosti Arton Capital, je to poprvé, co se „nějaké asijské zemi podařilo získat nejsilnější pas na světě“. May dodal, že to svědčí o prospěšnosti „otevřených diplomatických vztahů a účinnosti singapurské zahraniční politiky“.

„Zatímco se Singapur tiše vyšplhal směrem na vrchol, síla pasu USA od počátku Trumpova prezidentského mandátu klesá,“ poznamenala Eva Kellerová. „Nedávno to byly Středoafrická republika a Turecko, kdo pro držitele amerických pasů bezvízový styk zrušily.“

Související

Ilustrační foto

Češi vzali úřady útokem, na cestovní pasy se kvůli válce stojí fronty

Úřady pražských městských částí evidují zvýšený zájem o vydání cestovních pasů. I když nápor v dubnu trochu opadl oproti březnu, kdy lidé žádali o doklady podle zkušeností úředníků i z důvodu války na Ukrajině, od května opět roste kvůli dovoleným. Radnice evidují dvoj- až trojnásobně více žádostí než loni a na některý úřadech se tvoří fronty. ČTK to sdělili mluvčí radnic.
Velká Británie, ilustrační foto

Do Británie nově jen s pasem. Občanky už Čechům nestačí

Většina cestujících z Evropské unie potřebuje ode dneška při cestách do Británie cestovní pas. Británie totiž přestala uznávat v případě návštěvníků z EU jako doklad totožnosti občanský průkaz, uvedla na svých stránkách britská vláda. Změna se týká také českých občanů. S občanským průkazem mohou do Británie cestovat jen osoby, které tam mají například dočasný či trvalý pobyt.

Více souvisejících

Cestovní pasy cestování Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy