Inflace v Česku stagnuje. Podívejte se, co zdražilo nejvíc

Praha - Celková úroveň spotřebitelských cen zůstala v únoru stejná jako v lednu (meziměsíční změna 0,0 %). Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSU). Zvýšení cen zejména v oddíle rekreace a kultura a v oddíle ostatní zboží a služby bylo kompenzováno poklesem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 1,8 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016.

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Meziroční inflace tak zpomalila čtvrtý měsíc za sebou. Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění některých potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila.

Mezi potravinami meziročně méně zdražily například máslo, vejce a nealkoholické nápoje, vedle toho zlevnily zelenina a trvanlivé mléko. Zvětšil se i pokles cen v oddíle pošty a telekomunikace, a to kvůli výraznějšímu zlevnění telefonních a faxových služeb. Naopak vybavení do bytů zdražilo.

Na zvyšování meziroční inflace opět působilo bydlení, kde zdražilo nájemné, vodné, stočné, elektřina i tuhá paliva. Meziroční růst cen pokračoval ale i u potravin jako maso, jogurty a ovoce. Zdražily také stravovací a ubytovací služby.

Naopak dolů tlačily meziroční inflaci levnější oděvy a nižší ceny v oddíle pošty a telekomunikace. V bydlení zlevnilo teplo, teplá voda a zemní plyn.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura nastal především důsledkem zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 4,3 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny výrobků a služeb spojených s osobní péčí o 0,9 % a ceny pojištění o 1,6 %. Růst cen v oddíle doprava způsobily vyšší ceny automobilů o 0,5 %. Z potravin byly vyšší zejména ceny ovoce o 1,7 %, drůbeže o 2,3 % a ostatních pekárenských výrobků o 2,0 %, informuje czso.cz.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména snížení cen ve skupině mléko, sýry, vejce, kde ceny vajec klesly o 10,4 %, ceny trvanlivého polotučného mléka o 6,9 % a ceny jogurtů o 3,4 %.Pokles cen nastal i u dalších potravin. Ceny nealkoholických nápojů byly nižší o 1,8 %, zeleniny o 2,0 %, vepřového masa o 2,6 % a másla o 6,4 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák klesly ceny lihovin o 3,5 %, vína o 3,0 % a piva o 1,3 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 0,6 % a obuvi o 1,6 %.

"Trend poklesu inflace se v únoru ještě zrychlil, a znamenal tak pro trh určité překvapení. Meziroční inflace se ocitla pod dvěma procenty poprvé od předloňského listopadu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Zpomalení cenového růstu bylo na jedné straně důsledkem vyššího růstu cen potravin, pohonných hmot a restauračních služeb z období před rokem. Na druhé straně se ovšem přidal čerstvý pokles cen potravin a také alkoholických nápojů, dodal.

Míra inflace v únoru zaostala za očekáváním trhu, který počítal s mírou inflace dvě procenta, souhlasil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Ještě více však inflace zaostala za očekáváním ČNB, která v aktuální prognóze předpokládala její míru na úrovni 2,2 procenta.

Analytik ING Bank Jakub Seidler odhadl, že v následujících měsících by se měla inflace opět vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Hlavním proinflačním faktorem v letošním roce bude spotřeba domácností a růst mezd. V letošním roce by měla dynamika mezd dále zrychlit, čemuž pomůže přehřívající se trh práce a nedostatek vhodné pracovní síly spojený se sílícím tlakem odborů. Inflace dosáhla svého vrcholu loni v říjnu 2,9 procenta a od té doby postupně zpomaluje, doplnil.

"Inflace se nachází pod inflačním cílem ČNB, únorová data o vývoji spotřebitelských cen tak mohou centrální bankéře utvrdit v názoru, že s dalším zvýšením úrokových sazeb není třeba spěchat," uvedl analytik Generali Investements Radomír Jáč.

Koruna na dnes zveřejněné statistiky reagovala oslabením, když převládla nespokojenost s dnešními inflačními čísly, upozornil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Investoři tak podle něj sdílejí obavy, že by centrální banka mohla držet sazby nějaký čas beze změny. Její kurz se dostal dokonce na 25,48 Kč za euro, když oslabil o šest haléřů," uvedl.

Související

Více souvisejících

inflace zdražování Ceny zboží ceny potravin čsú Ekonomika CZK

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 30 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy