Dnes je Den rovnosti platů, Češky dnes dorovnaly loňský plat mužů

Praha - Na dnešek v Česku připadá Den rovnosti platů. Češky tedy dnes dosáhly stejného výdělku jako muži za loňský rok. Vzhledem k časové prodlevě statistických dat jde o symbolické datum, letos vychází z rozdílu za rok 2016. Loni datum připadlo na 18. března.

Termín stanovuje v Česku druhým rokem nezisková organizace Business & Professional Women CR, výpočet vychází z dat Eurostatu.

Rozdíl v platech mužů a žen v roce 2016 činil podle dat Eurostatu 21,8 procenta a byl druhý nejvyšší v EU. Před Česko se dostalo pouze Estonsko s rozdílem 25,3 procenta. Za Českem na třetím místě skončilo Německo s rozdílem 21,5 procenta mezi platy mužů a žen, Den rovnosti platů tam letos připadl na 18. března. Průměr Evropské unie činil 16,2 procenta. Nejnižší rozdíl v platech je v Rumunsku, kde dosáhl 5,2 procenta. Pod šesti procenty byl ještě v Itálii a Lucembursku. Rozdíl v platech Slováků a Slovenek činil 7,5 procenta, v Polsku to bylo 7,2 procenta a v Maďarsku 14 procent.

Rozdílům v odměňování mužů a žen se věnovala také loňská studie, kterou zadalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Čísla vycházela z dat za rok 2015. Více než průměrných 26.000 korun měsíčně tehdy vydělávalo 50 procent mužů, ale jen 30 procent žen. U 20 typů zaměstnání, ve kterých pracovalo nejvíce lidí, vydělávalo 30.000 korun měsíčně 34 procent mužů, ale jen osm procent žen, a nad 50.000 korun osm procent mužů, ale ani ne jedno procento žen.

Rozdíly podle studie negativně ovlivňují životy jednotlivých žen a mužů, životní úroveň celých rodin včetně dětí a fungování celé společnosti. Zvyšují také riziko chudoby u žen a mají negativní dopad i na nízkou úroveň jejich důchodů.

Nejvyšší rozdíly studie odhalila v typech zaměstnání s nejvyšší průměrnou měsíční mzdou. Ve finančním sektoru šlo o 50procentní rozdíl, který představuje 33.432 korun měsíčně a přes 400.000 korun ročně. Druhý největší rozdíl v odměňování byl u řídících pracovníků a pracovnic v oblasti strategie organizací, dosáhl 45 procent, což v korunách měsíčně znamenalo pro ženy o 51.012 korun méně. Nejmenší rozdíl v odměňování žen a mužů byl patrný u kuchařů a kuchařek, kde si ženy vydělaly dokonce o jedno procento, tedy 137 korun měsíčně více než muži.

Nezisková organizace Business & Professional Women CR vyvolává v Česku veřejnou diskuzi o příčinách vysoké platové nerovnosti od roku 2010. "Mentorujeme ženy jak si říkat o lepší platy a zvyšovat si sebevědomí, ukazujeme jim ženské vzory," popsala práci prezidentka organizace Lenka Šťastná. Další cestou, která podle ní pomůže rozdíly v platech mužů a žen narovnávat, je dostat víc žen do vedoucích pozic, zvlášť ve velkých firmách.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost ženy Muži mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy