Křesťanství v Česku: Má církev dnes ještě vůbec smysl?

Komentář - V České republice není církev přijímána příliš pozitivně. Není to jen tím, že jsme údajně nejvíce ateistickou zemí Evropy, ale spousta lidí přijímá informace o církvích zprostředkovaně a nikoli z vlastní zkušenosti. Také v médiích se pozitivních zpráv o církvi objevuje jako šafránu. Mnohem více se dozvíme o pedofilních kněžích či o boji církve o majetek než o prospěšných věcech, které církev dělá. Mnoho lidí tak dost možná spíše odmítá církev jako organizaci. Má vůbec církev v 21. století smysl, nebo jde o přežitek?

Samotné slovo církev je překladem řeckého „ecclesia" což znamená shromáždění. Církev si lze tedy představit jako společenství lidí, v jehož středu je Ježíš Kristus.

Je třeba si uvědomit, že na svém počátku církev (rozumí se křesťanská) nebyla organizací a nevlastnila žádný majetek. Církev byla prostým společenstvím, ve kterém měli své místo bohatí i chudí, společensky významní i ti méně významní. Církev byla společenstvím pronásledovaným a lidé pro toto společenství umírali na hranicích, v římských arénách i na kříži. 

Změna nastala po roce 312 po Kristu, kdy se toto společenství stalo tolerované a později jediné povolené. Status církve se však pozvolna měnil. Církvi ovšem nelze upřít fakt, že pomohla zachránit některá antická díla, která by jinak byla ztracená.

Nelze ani opomenout fakt, že církev měla dlouhou dobu privilégia v oblasti vzdělávání. Další historickou zásluhu má církev ve vytváření různých mezinárodních společenství (Svatá liga, katolická liga atd.).

Dnes na prahu 21 tisíciletí se zdá, že je církev, historickým přežitkem a přesto se najdou oblasti, kde má nezastupitelnou úlohu. Jednou z nich je působení církevních řádů v oblasti ošetřování nemocných a tzv. paliativní péči (pomoc nevyléčitelně nemocným umírajícím lidem).

Není tak úplně pravda, že by církev byla stále tou středověkou organizací, za kterou je mnohdy považována. Dnešní mladí faráři nemají problém nosit džíny a hovořit moderním jazykem o současným problémech své generace.

Koneckonců i současný papež František má mnohem blíže k liberálně smýšlejícím lidem, než k těm, kteří se spíše hlásí ke konzervativnímu pojetí církve.

V České republice dochází k ještě jednomu zajímavému jevu. Totiž i ti největší kritici církve se čas od času vydají do boje za tradiční podobu některých církevních svátků (Vánoce, Velikonoce), které se vlivem globalizace proměňují na oslavu komerce.

Některé osobnosti církevního života byly a jsou uznávány jako autority českého kulturního prostředí. Připomeňme kardinály Berana, Trochtu, Špidlíka a Vlka, arciopata Břevnovského kláštera Jana Anastáze Opaska, či profesora Tomáše Halíka nebo faráře Zbigniewa Czendlika. 

Zdá se tedy, že mnohým kritikům církve nevadí víra jako taková, ale spíše organizace, která se ji snaží zastřešovat. Pokud člověk pronikne za mediální obraz, najde církev, která se naopak snaží vrátit do stavu společenství věřících lidí. 

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev křesťanství církevní restituce Tomáš Halík

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy