Američané chtějí modernizovat české jaderné elektrárny

Praha - Americká společnost Westinghouse se chce podílet na zavedení digitálních technologií v českých jaderných reaktorech. V případě, že bude vypsán tendr na výstavbu dalšího jaderného bloku v Česku, Westinghouse bude o své účasti uvažovat. Řekl to dnes na setkání s novináři José Emeterio Gutiérrez, generální ředitel firmy, která loni v březnu vyhlásila bankrot a nyní prochází restrukturalizací. Dodal, že Westinghouse hodlá pod novým vlastníkem rozšiřovat své aktivity ve střední a východní Evropě.

"Věříme, že máme dobré technologie, které by mohly České republice pomoct," řekl Gutiérrez. "Pokud podmínky (tendru) budou v pořádku a podaří se nám udělat nabídku, proč ne," uvedl na dotaz, jestli by společnost byla ochotná vstoupit do soutěže na dostavbu dalšího bloku přes předchozí zkušenost. Westinghouse se přihlásil do tendru na rozšíření Temelína v roce 2009. Společnost ČEZ však nezískala na projekt vládní záruky a v roce 2013 soutěž zrušila.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Prioritu má dostavba Dukovan.

Vyhlášení nebo nevyhlášení tendru podle Gutiérrez neovlivní stávající plány firmy v Česku. "Máme závazky v Temelíně, v Dukovanech, pokud budeme mít možnost rozšířit své působení, budeme o tom uvažovat, ale držíme se svých závazků," podotkl. "Můžeme pomoct se zavedením digitálních technologií. Vyvíjíme nové postupy, jak modernizovat elektrárny, aby byly ještě bezpečnější než teď," uvedl.

Během svého pobytu v Česku se Gutiérrez a další manažeři firmy setkali se zástupci ČEZ a ministerstva průmyslu a obchodu. Tématem jednání s reprezentanty vlády podle něj byla strategická vize Česka ohledně využití jaderné energie. "Netvrdíme, že země by se měly stoprocentně spolehnout na jadernou energii, musí se vytvořit optimální mix," řekl. Za správnou cestu považuje kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů.

Gutiérrez mluvil také o aktuální kondici firmy, která loni v březnu zbankrotovala a svou ztrátou táhla dolů i tehdejší mateřskou společnost, japonskou Toshibu. Letos v lednu Westinghouse odkoupil kanadský investiční fond Brookfield Business Partners. "Je to otázka týdnů, maximálně několika měsíců, kdy bude hotový restrukturalizační proces a budeme plně v rukou nového vlastníka," řekl. Firma se podle něj chce zaměřit na investice do technologií a do tří let chce být v dobré kondici a patřit mezi lídry trhu. Kromě zemí střední a východní Evropy, které se stále spoléhají na jadernou energii, chce Westinghouse rozšiřovat své aktivity v Asii a na Blízkém východě.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. 
Jaderná elektrárna Dukovany

Rusko a Čína jsou rizikem. Tajné služby varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan

Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu, upozorňují podle zjištění webu iROZHLAS.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku.

Více souvisejících

Westinghouse Jaderná elektrárna Temelín dukovany Ekonomika jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

před 47 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy