Čechy tíží drahota. Ceny ovoce letí vzhůru, zdražují i výrobci v průmyslu

Praha - Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,3 %, ceny průmyslových výrobců o 0,6 % a stavebních prací o 0,5 %, ceny tržních služeb pro podniky klesly o 0,1 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 4,2 %. Ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 2,9 %, ceny stavebních prací o 2,8 % a ceny tržních služeb pro podniky o 1,8 %. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoj cen výrobců byl v červnu stejný jako v květnu, kdy také v zemědělství meziročně klesly a v ostatních odvětvích vzrostly. Meziroční růst cen v průmyslu a stavebnictví proti květnu zrychlil. Červnové zvýšení cen v průmyslu bylo nejvýraznější za posledních 14 měsíců.

Průmysl tak podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáš Kovandy čelí dlouho nevídanému zdražování vstupů. Hlavním zdrojem zdražování je růst cen ropy na světových trzích, dodal. "Růst cen v průmyslu tak svoji dynamikou přispívá k rychlejšímu než předpokládanému růstu spotřebitelských cen," uvedl. "Čeští průmyslníci již zřejmě nejsou ochotni nést celé břemeno rostoucích mezd sami, a tak jej přenáší do cen svých výrobků," míní analytička Komerční banky Jana Steckerová.

V zemědělství klesly meziročně ceny v rostlinné i živočišné výrobě. "Levněji pěstitelé prodávají hlavně olejniny a brambory. Naopak ovoce podražilo, nejvíc jablka. Stouply taky ceny čerstvé zeleniny. Na druhé straně se snížily ceny jatečných prasat, vajec nebo mléka," sdělil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Ceny olejnin se snížily o 14,1 procenta a ceny jatečných prasat o 23,5 procenta. Vzrostly naopak ceny ovoce o 21,1 procenta nebo ceny skotu o 1,8 procenta.

V průmyslu stouply ceny v těžbě a dobývání o osm procent a zdražily také kovy či energie. Ceny dopravních prostředků naopak klesly o 1,3 procenta a mírně se snížily také ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. Ve službách pro podniky se zvýšily například ceny za služby v oblasti zaměstnání o 13,2 procenta a klesly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 2,1 procenta.

V zahraničním obchodě se meziročně snížily v květnu vývozní ceny o 1,5 procenta a dovozní ceny o 2,3 procenta. 

V zemích EU se podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně zvýšily o 1,0 % (v dubnu o 0,1 %). Nejvíce vzrostly ceny v Řecku o 2,4 %. V Polsku byly ceny vyšší o 1,2 %, v České republice o 1,0 %, v Rakousku o 0,7 %, v Německu o 0,4 % a na Slovensku o 0,1 %. Ceny se snížily pouze v Irsku o 0,5 % a v Lotyšsku o 0,3 %, informuje czso.cz.

Meziročně byly ceny v EU v květnu vyšší o 3,6 % (v dubnu o 2,3 %). Nejvíce se zvýšily ceny ve Velké Británii o 6,7 %. Na Slovensku ceny vzrostly o 4,7 %, v Polsku o 3,6 %, v Rakousku o 3,1 %, v Německu o 2,6 % a v České republice o 1,5 %. Ceny klesly jenom v Irsku o 2,7 % a v Lucembursku o 0,5 %.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Průmysl zemědělci Ceny zboží čsú Ovoce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy