Praha - Přemýšleli jste někdy, jak to bude s vaším uplatněním na trhu práce, až skončí vaše vysokoškolská studia? Pokud jste se dali na obory, o jejichž absolventy jsou zaměstnavatelé ochotní se poprat, pak něco takového neřešíte. Ale co když jste před medicínou, jadernou fyzikou nebo právy dali raději přednost třeba teologii, filozofii, či dokonce často zatracovaným genderovým studiím? O případné zbytečnosti některých oborů informoval publicista a překladatel Daniel Soukup z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v komentáři pro server zpravy.proglas.cz.
Než se pustíme do plné analýzy uplatnění absolventů "zbytečných" oborů, tak se nejdřív podívejme na čísla, která mluví jasně ve prospěch důležitosti vysokoškolského diplomu. V roce 2013, kdy byla česká ekonomika stále ještě v krizi, činila podle rektora Bankovního institutu vysoké školy Pavla Mertíka obecná míra nezaměstananosti u osob se základním vzděláním 25,7 %, u vyučených bez maturity 8,4 %, u středoškoláků s maturitou 5,3 % a u vysokoškoláků 2,8 %. Teze bývalého ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), že máme příliš mnoho neuplatnitelných absolventů, a že učňovské obory mají perspektivu, tady jaksi pokulhává. Zkrátka statistika nuda je, má však cenné údaje.
Ale zpět k tématu. Soukup ve svém prohlášení řekl, že si mnohé, především humanitní, studijní programy vesměs neprávem vysloužily nálepku "zbytečné". Jedná se zejména o kulturní antropologii, sociální ekologii a genderová studia. Ve prospěch tohoto obecně zažitého stereotypu by mohlo mluvit rozhodnutí Masarykovy univerzity v Brně zrušit výuku tohoto oboru. Důvodem ale nebylo špatné uplatnění jeho absolventů, nýbrž nízký zájem o něj. I kdyby třeba polovina absolventů genderových studií končila na dlažbě, případně ve fast foodu, jednalo by se o naprosto marginální problém.
Společenské opovržení ve vztahu k genderovým studiím a vůbec humanitním oborům odsoudili kromě Soukupa i další členové akademické obce Univerzity Karlovy. Třeba Dita Jahodová, doktorandka genderových studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, řekla, že studium tohoto typu sice není nutnou přípravou na zaměstnání, ale že není na škodu. Navíc když se opět podíváme na statistiky, tak nezaměstnanost absolventů humanitních studií a technických oborů činila v posledních pěti letech cca 5 %. Přestože obor typu genderová studia může na první pohled působit zbytečně, nemusí tomu být úplně pravda. Jejich absolvent může bez problémů udělat kariéru třeba v marketingu, nebo v personalistice, a to díky poznatkům v problematice rovnosti mužů a žen, sexuálních menšin atd.
Ve prospěch humanitních oborů hovoří kromě stejné míry nezaměstnanosti jejich absolventů v porovnání s technickými a ekonomickými obory také fakt, že jsou svým způsobem podfinancované právě kvůli svému špatnému postavení. Produkují stejně uplatnitelné absolventy, jako třeba ČVUT, ale stojí stát méně peněz. Soukup poukázal na desítky výzkumných center postavených za evropské miliardy, která nemají šanci přežít bez dalších finančních injekcí.
Další argument potvrzující, že jsou humanitní obory stejně důležité a perspektivní jako technické, je důležitost zachování kulturní vzdělanosti dané společnosti. Příkladem může být zmiňovaná kulturní antropologie. Vzhledem k postupnému odsunu křesťanství do Afriky a Latinské Ameriky se ukazuje jako, čím dál důležitější umět porozumět jeho charakteru, neboť stále zůstává odkazem našich předků. O významnosti studií arabistiky a islámu vzhledem k současné situaci, kdy z mnohdy neoprávněných obav v souvislosti s migrační krizí těží extremisté a populisté, nemluvě.
Soukup v závěru svého komentáře zmínil, že se některé obory zatracují, protože pro některé skupiny lidí nejsou pohodlné. V souvislosti s genderovými studiemi se jedná o církevní představitelé, jimž se zajídají některá témata. Ostatně vždyť v minulosti pod nálepkami "liberalismus" a "modernismus" odmítaly církve mnoho novot, které jsou už dnes zcela běžným fenoménem, a jež se dokonce i ony naučily alespoň tolerovat. Zatímco u technických oborů se studenti učí vstřebávat fakta, tak u humanitních se mohou aktivněji zapojovat do diskuzí a do veřejného života, a víc rozvíjet své kritické myšlení.
Související
Úřady práce zavádí nová opatření. Jejich zaměstnancům je vyhrožováno smrtí
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
Úřad práce , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Vysoké školy , vzdělání
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě