Co je reverse charge? Česko o něj velmi stálo, experti jsou skeptičtí

Zavedení obecné přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) podle odborníků omezí prostor pro daňové podvody, nicméně profesionální podvodníky to od podvodů neodradí. Zároveň podle oslovených odborníků v souvislosti s tzv. reverse charge stoupne byrokratické zatížení podnikatelů. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

Systém se bude moci využívat pro veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u jednotlivé transakce nad 17.500 eur (asi 450.000 Kč). Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že ČR chce o možnost využívat obecný systém přenesení daňové povinnosti požádat, jak nejdříve to bude možné. Podle ní si to ovšem vyžádá úpravu zákonů. Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že v případě poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel.

"Principiálně by se měl omezit prostor pro DPH podvody, kdy plátce nárokuje DPH z hodnoty nakoupeného zboží a služeb, avšak dodavatel tuto DPH státu neodvedl. Z pohledu státu se jedná o funkční řešení, jak zamezit podvodům v oblasti DPH," uvedl partner v oddělení daňových a právních služeb PwC ČR Martin Diviš. I podle Pavly Hadrabové ze společnosti Mazars bude mít zavedení obecného reverse charge vliv na snížení řetězových podvodů v oblasti DPH.

Zavedením opatření je i podle daňového poradce a jednatele společnosti KODAP Vlastimila Sojky možné omezit mnohá podvodná schémata, která nyní daňové orgány odhalují. "Daňová správa však v poslední době bojuje s trendem drobení řetězových transakcí na velký počet menších položek. Takové nebudou podchyceny ani díky evropské výjimce. Nelze tak očekávat, že profesionální podvodníky, přisáté na komplikovanou daňovou legislativu, odradí zavedení nových pravidel. Budou hledat nové cesty," uvedl.

Dohodnuté řešení přinese také nárůst administrativy. "Zavedení obecného reverse charge přinese dodatečné administrativní povinnosti pro plátce DPH, kteří v této chvíli nemají povinnost podávat kontrolní hlášení, tj. neuskutečňují transakce, které se v tomto hlášení vykazují. Díky transakcím nakoupeným nebo realizovaným v režimu přenesení daňové povinnosti budou mít nově povinnost kontrolní hlášení podávat," upozornila Hadrabová. Opatření podle ní bude mít také výrazný vliv na tok peněžních prostředků u plátců DPH.

Diviš upozornil, že nastavení další výjimky v podnikovém systému bude náročné na čas i peníze, a stejně tak i aplikace tohoto pravidla v praxi při vystavování faktur zkomplikuje již tak komplexní pravidla. "DPH systém byl v poslední době doplněn o výjimky pro reverse charge u stavebních prací, dodání specifických komodit, mobilních telefonů, u některých je stanoven jiný limit pro aplikaci systému reverse charge, a pokud tyto budou i nadále aplikovány, systém bude značně nepřehledný," upozornil.

Související

Ministerstvo financí

Česko požádá o reverse charge hned, jak to půjde. Musí se změnit zákony

Česká republika chce o možnost využívat obecný systém přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) požádat jak nejdříve to bude možné. Novinářům to dnes řekla česká ministryně financí Alena Schillerová v Lucemburku, kde její kolegové ze všech zemí EU po letech odkladů takzvaný systém obecné reverse charge podpořili. Česká ministryně doplnila, že na české straně si zavedení věci vyžádá legislativní úpravy.

Více souvisejících

reverse charge Daně podvody s DPH podnikatelé

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy