Česko požádá o reverse charge hned, jak to půjde. Musí se změnit zákony

Česká republika chce o možnost využívat obecný systém přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) požádat jak nejdříve to bude možné. Novinářům to dnes řekla česká ministryně financí Alena Schillerová v Lucemburku, kde její kolegové ze všech zemí EU po letech odkladů takzvaný systém obecné reverse charge podpořili. Česká ministryně doplnila, že na české straně si zavedení věci vyžádá legislativní úpravy.

Evropská komise návrh, umožňující zemím za přesně daných podmínek systém obecné reverse charge využívat, předložila po tlaku z Prahy v prosinci 2016. Od té doby se o něm na ministerské radě několikrát jednalo, věc prošla v poněkud pozměněné kompromisní podobě až dnes. Její definitivní schválení bude možné až poté, co k věci vydá stanovisko europarlament.

"Poté je možné podat žádost a Evropská komise o ní musí rozhodnout do tří měsíců. Já udělám všechno pro to, abychom tuto možnost zužitkovali," prohlásila dnes ministryně Schillerová. Připomněla, že systém se bude moci využívat jen do 30. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový "definitivní" systém pravidel pro DPH.

Potřebné poměrně přesné podmínky pro podání žádosti týkající se výše rozdílu mezi očekávanou a vybranou DPH v určitém období či podílu karuselových podvodů v této hodnotě podle Schillerové Česká republika splňuje. "Ano, budeme to moci zavést," potvrdila.

Systém se bude moci využívat pro veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u jednotlivé transakce nad 17.500 eur (asi 450.000 Kč). Je to vyšší částka než komisí původně navržených 10.000 eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Česká republika už nyní využívá systém reverse charge ve všech konkrétních sektorech, kde to stávající unijní pravidla umožňují. Jeho obecné využívání bude vyžadovat legislativní změny, potvrdila ministryně financí. "Poté, co bychom výjimku získali, tak je potřeba ještě provést změnu v zákoně o DPH. Změny bychom museli do zákona dostat," vysvětlila.

"Dnešní schválení v podstatě završilo cestu, která trvala čtyři a půl roku," upozornila. O mechanismus, sloužící k boji s takzvanými karuselovými podvody, velmi stál tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš. Prosazení předcházela podle Schillerové řada jednání i desítky dopisů. O věci Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil naposledy v září, na okraj summitu EU v Salcburku. Právě Francie věc v ministerské radě dlouhou dobu blokovala.

Obecný mechanismus reverse charge je po kontrolních hlášeních a elektronické evidenci tržeb podle ministryně posledním stavebním blokem české daňové reformy. "Doplňuje daňovou reformu. Pro nás je důležitý," poznamenala. Přes snižování rozdílu mezi očekávanou a vybranou DPH v posledních letech, kde se Česko už blíží unijnímu průměru, je stále "o co bojovat."

Související

Více souvisejících

Alena Schillerová DPH Ministerstvo financí EU (Evropská unie) Daně Ekonomika reverse charge

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy