Počínání ČEZ na Balkáně? Pirátům se cosi nezdá, poslali Babišovi výzvu

Česká pirátská strana vyzve premiéra Andreje Babiše (ANO), aby stát prostřednictvím ministerstva financí prověřil do dvou měsíců hospodaření energetické společnosti ČEZ na Balkáně. Na tiskové konferenci to dnes uvedl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Piráti kritizují především počínání společnosti v Bulharsku. Stát, který je majoritním vlastníkem ČEZ, podle nich mimo jiné přišel o několik miliard korun v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna. Mluvčí firmy Ladislav Kříž dnes ČTK řekl, že působení ČEZ v Bulharsku podle všeho skončí mírným ziskem.

"Skupina ČEZ vstupovala do Bulharska v momentu, kdy Bulharsko stálo před vstupem do EU s tím, že bude muset dokončit liberalizaci trhu a přijme stejná pravidla regulace, na jaké jsme zvyklí například z České republiky a ostatních států EU, a stane se tak naprosto standardním členským státem. Bulharský stát poměrně výraznou část toho, co sliboval zahraničním investorům při privatizaci tamní energetiky, nesplnil. Na tom stojí také naše arbitráž, kterou s Bulharskem vedeme," uvedl Kříž.

Bývalý člen dozorčí rady ČEZ a vítěz prvního kola senátních voleb v Praze 8 Lukáš Wagenknecht (Piráti) dnes uvedl, že elektrárnu ve Varně koupil ČEZ v roce 2006 za 8,6 miliardy korun. "V roce 2015 byla elektrárna odstavena, od té doby nebyla v provozu, a na konci minulého roku ji ČEZ odprodal za částku 1,2 miliardy korun," uvedl. ČEZ elektrárnu prodal bulharské společnosti SIGDA OOD. Wagenknecht podotkl, že zajímavé je, že elektrárna je nyní již opět v provozu a generuje zisk.

Podle Kříže elektrárna ve Varně v provozu není, pouze je schválena jako možný poskytovatel takzvané studené rezervy, coý znamená, že je nevyrábějící elektrárnou v záloze pro případ potřeby. "Místní úřady tu samou žádost ČEZ opakovaně zamítly, což je jeden z nemálo důkazů, že místní subjekt má ze strany místních úřadů jiné podmínky," uvedl mluvčí.

Piráti upozornili také na problémy spojené s plánovaným prodejem zbývajícího majetku ČEZ v Bulharsku tamní společnosti Inercom. Obchodní transakce, jejíž hodnota se odhaduje na 320 milionů eur (8,2 miliardy korun), vyvolala pochybnosti, zda tak malá společnost, jako je Inercom, dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nejasné také bylo, z jakých zdrojů firma získala peníze nutné k tak velkému nákupu. "Podle názoru bulharských poslanců ta společnost nenaplňuje legislativní požadavky," uvedl Wagenknecht.

Smlouvu, která vyvolala kontroverze, firmy podepsaly letos v únoru, ale v červenci bulharský antimonopolní úřad její realizaci znemožnil se zdůvodněním, že by Inercom získal na trhu dominantní postavení. ČEZ kvůli zamítnutí obchodu podal na úřad začátkem srpna správní žalobu. Rozhodnutí podle tehdejšího vyjádření finančního ředitele společnosti Martina Nováka nedává smysl a je neopodstatněné. "ČEZ v transparentním prodeji, což potvrdily i renomované mezinárodní společnosti, vybral nejvýhodnější nabídky, jak pro prodej elektrárny Varna, tak i pro bulharské distribuční aktivity," dodal dnes Kříž.

Michálek řekl, že Piráti budou po Babišovi také požadovat, aby vysvětlil, zda české tajné služby disponovaly informacemi, že při působení ČEZ v Bulharsku se uskutečnila jednání s tamními mafiánskými kruhy. "Dále budeme trvat na tom, aby byla schválena legislativa, kterou jsme navrhli - ta která se týká ČEZ, především jeho zveřejňování smluv," dodal.

Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům obyvatel Bulharska.

Elektrická energie a její ceny patří v Bulharsku mezi citlivá politická témata. Zdražení proudu v roce 2013 vedlo k pádu vlády. Také plánovaný prodej aktivit společnosti ČEZ firmě Inercom vyvolal letos v Bulharsku protivládní protesty.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Andrej Babiš ČEZ Inercom Bulharsko Energetika Lukáš Wagenknecht

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 2 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 3 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy