Letos bylo v ČR založeno 22 896 nových firem, což je 1 103 méně než ve stejném období loňského roku. Přitom v roce 2017 vzniklo nejvíc firem od předkrizového roku 2007. Může se jednat o první náznaky krize, před kterou varují ekonomové z celého světa?
Současně roste poměr mezi vzniklými a zaniklými společnostmi, proto se celkový počet firem letos zvýšil jen o 13 771 na 489 389. Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
„Zpomalování tuzemské ekonomiky jde ruku v ruce se zájmem podnikatelů o zakládání nových firem. Loňský historický rekord, kdy bylo založeno 32 187 pravděpodobně nepadne. Přesto je na trhu stále cítit optimismus a nové firmy v ČR přibývají rychlým tempem. Za první tři kvartály letošního roku bylo zaregistrováno víc společností než za celý rok 2009, 2011, 2012 i 2013,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
V České republice bylo ke konci třetího kvartálu registrováno celkem 489 389 firem, z toho 462 945 společností s ručením omezeným a 26 444 akciových společností.
„Přesto, že vzniklo 22 896 nových firem, celkový počet registrovaných subjektů se zvýšil o 13 771. To znamená, že ve sledovaném období bylo 9 125 firem vymazáno z obchodního rejstříku. Koncem pololetí se poměr zaniklých firem k nově založeným se blížil 37 procentům, aktuálně atakuje hranici 40 procent. To naznačuje, že ještě intenzivněji dochází k pročišťování podnikatelské základny,“ dodala Štěpánová.
Krize klepe na dveře
Podle řady ekonomických společností stále více roste riziko obří ekonomické krize. Podle prestižní finanční společnosti JPMorgan Chase & Co. je další za dveřmi. A způsobí katastrofu.
Před 10 lety způsobil Lehman Brothers globální finanční a hospodářskou krizi, na kterou vlády i centrální banky reagovaly mimořádnými opatřeními. Stratégové společnosti JPMorgan Chase & Co. nyní vytvořili model, který předpovídá načasování a rozsah budoucí finanční krize. Ta má přijít v roce 2020.
Podle ekonomů bude tato krize zřejmě méně bolestivá, než ta před deseti lety. Přesto bude rozsáhlá a nachystá půdu pro další, o mnoho silnější krizi. Likvidita finančního trhu se totiž od imploze v roce 2008 zmenšila a není zcela jasné, jaký to bude mít vliv na následující krize, tedy té, která přijde po roce 2020.
Analytik Marko Kolanovič tvrdí, že další finanční krize by mohla být vyvolána náhlými prodeji akcií prostřednictvím počítačových obchodních systémů. "Další krize pravděpodobně povede k sociálnímu napětí podobnému tomu, které bylo zaznamenáno před 50 lety v roce 1968," varuje Kolanovič.
I uznávaný německý ekonom Daniel Stelter se svými americkými kolegy tvrdí, že nová ekonomická krize je prakticky za rohem, jen si ji ale neuvědomujeme a nevidíme náznaky, které k ní vedou. Rozhodl se proto v ekonomickém magazínu Wirtschafts Woche popsat důvody, které podle něj naznačují příchod hlubokého finančního propadu, který nás čeká už za několik měsíců.
Jako první důvod uvádí silné nadhodnocení americké burzy. Finanční trhy se řídí americkou Wall Street, která stoupá. To se ale neobejde bez reakce ostatních trhů. Problém je podle ekonoma v tom, že americká burza je extrémně nadhodnocená, a spolu s ní se na tomto problému svezou i ostatní burzy. Podle investorů by se hodnoty měly snížit přibližně na polovinu, otázka ale je, jestli k tomu samovolně dojde.
Spolu s nadhodnocenou burzou přichází ruku v ruce silné sebevědomí finančníků. Stačí ale malý náznak, že se ekonomika řítí do krize, a makléři se začnou nakoupených komodit zbavovat. Výsledkem takového masivního prodeje ale bude pokles kurzů, které mají vliv na akciový trh.
Opačný problém nastává v případě investorů. Jejich aktivita totiž klesá a upadá do pasivity, kdy investoři nakupují pouze akcie, které právě rostou. To ale vede k prohlubování trendu nadhodnocení burzy.
Ekonom pozoruje další náznaky blížící se krize i v samotných financích. Lidé na burze sice obchodují komodity, které akciově vlastní, a jiní jim za ně poskytují finanční plnění, může ale nastat fáze, kdy peníze nebudou dostupné a platby se začnou zpožďovat.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
Ekonomika , krize , firmy , podnikatelé , Ekonomická krize
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 35 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 44 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák