Česko jako kosmická velmoc? Tuzemské firmy se zúčastnily stovek projektů ESA

České subjekty se za uplynulých deset let zúčastnily zhruba 300 projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury (ESA). Zatímco v roce 2012 spolupracovalo s agenturou 18 firem, letos je to 42, sdělil ČTK ředitel odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací při ministerstvu dopravy Václav Kobera. Díky účasti v programech ESA se podařilo vyvinout sofistikované technologie, přilákat zahraniční investice a přesvědčit zahraniční firmy o rozšíření výroby v ČR i o kosmické technologie.

Programy, do kterých Česko přispívá, pokrývají podle Kobery škálu domén od nosných raket, přes družicové telekomunikace a navigace či pozorování Země, až po programy na sledování blízkého okolí Země.

"Českou stopu lze dnes také nalézt na robotických misích letících na Mars, sondách mířících ke Slunci (Solar Orbiter) či k ledovým měsícům Jupitera (JUICE) nebo na kosmických dalekohledech EUCLID a PLATO," uvedl.

V misi PLATO bude česká firma poprvé pracovat na návrhu komplexního řešení pro celou družici. "Doposud české firmy a vědecké ústavy pracovaly na designu jednotlivých přístrojů. Poprvé se také stane, že česká firma bude vystupovat z pozice tzv. prime contractora, tedy společnosti, která bude v rámci vlastního svěřeného projektu vypisovat další zakázky a spolu s odborníky z ESA je hodnotit," řekl Kobera.

Dosavadní účast Česka v projektech ESA považuje za úspěšnou. Kromě zmíněných 42 zapojených firem se dalších 13 připravuje na vstup do segmentu kosmických aktivit v podnikatelském inkubátoru ESA BIC. Rezervy naopak vidí v mentálním nastavení lidí.

"Ve srovnání se zahraničními firmami si české do jisté míry méně věří a jsou daleko opatrnější. Je zde absence amerického 'Think Big'," poznamenal. Češi se podle něj v některých případech nechtějí pustit se do něčeho neobvyklého a náročného. Zmínil i nedostatek kvalitních lidí na trhu práce.

ČR přispívá do programů ESA 46,3 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) ročně. "Čím více do ESA přispějeme, tím více se mohou české firmy i vědecké ústavy do programů ESA zapojit. A protože v programech ESA se rodí i nové komerční technologie, je velmi důležité být u jejich přípravy, protože jedině pak existuje šance stát se součástí dodavatelského řetězce a tyto technologie stabilně dodávat," řekl Kobera.

Další peníze ČR dává do rozpočtu Evropské unie, ze kterého jsou financovány programy družicové navigace Galileo a EGNOS, program pozorování Země Copernicus a rámec pro sledování blízkého okolí Země. Kosmické aktivity jsou také z části podporovány v rámci výzev Technologické agentury ČR nebo programu TRIO.

V oddílu astronautů ESA není žádný Čech, o jeho případném rozšíření se ale bude rozhodovat v roce 2020. Pokud se tak stane, budou se moci hlásit i čeští občané. Základní výcvik trvá dva roky, se specifickou přípravou na konkrétní misi je podle Kobery nejbližším termínem rok 2023. "'Letenka do vesmíru' je však také podmíněna dostatečným příspěvkem do příslušného volitelného programu ESA pro pilotované lety. V takovým případě by bylo nutné zásadním způsobem, násobně, navýšit příspěvky ČR do ESA," uvedl.

Alternativou jsou turistické lety do kosmu, několik Čechů za let soukromým společnostem už zaplatilo. "Takový let se může uskutečnit i před rokem 2023, ale zatím žádná společnost s realizací těchto komerčních letů nezačala, pouze bylo několik testovacích letů bez platících zákazníků," dodal Kobera.

"Kosmické technologie nejsou něčím, s čím si hrají vědci, že někde ve Francouzské Guyaně vysílají satelity a pak si hrají s výsledky. Jsou to technologie, které víc a víc ovlivňují náš každodenní život. Pomáhají v průmyslu, navigaci, dopravě či zemědělství," řekl dnes ministr dopravy Dan Ťok na konferenci k desátému výročí členství České republiky v ESA.

Českému průmyslu podle Ťoka členství v ESA pomáhá, neboť se mohou do programů agentury zapojit zejména menší a střední tuzemské podniky. "Jsem velmi rád, že patříme do tohoto významného evropského klubu a společně s ostatními státy poznáváme, jak kosmické aktivity a technologie mohou pomoci v každodenním životě," doplnil.

ČR v současnosti přispívá do programů ESA 46,3 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) ročně. Ťok by byl rád, kdyby v budoucnu byl příspěvek minimálně na stejné úrovni, preferoval by ale vyšší. Záležet podle něj bude také na návrhu dalšího vývoje ESA, který by měl být představen příští rok v listopadu na ministerské konferenci v rámci ESA. "Velmi zajímavým impulsem pro mě také je, že i Evropská komise ve svém návrhu rozpočtu téměř zdvojnásobuje příspěvek do ESA," řekl. Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner uvedl, že jedna koruna investovaná do ESA se do ekonomiky země vrátí šestinásobně.

Související

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 
Slova jako „průkopnický“, „revoluční“ a „nemožné“ se v dnešní době snadno přehazují, ale pokud jde o Aeolus, jsou pravdivá. Kdysi byl skutečně považován za „nemožný satelit“, překročil svou konstrukční životnost a stal se jednou z nejúspěšnějších misí, které kdy byly postaveny a uskutečněny, a jeho laser pro mapování větru výrazně zlepšil předpovědi počasí po celém světě.

ESA se pokusí o manévr, kterým při návratu na Zemi nasměruje družici Aeolus k zániku

Evropská kosmická agentura (ESA) se dnes pokusí o bezprecedentní manévr, při kterém chce nasměrovat vyřazenou družici Aeolus k dopadu do Atlantského oceánu. Sonda, která posledních pět let z oběžné dráhy monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, ESA se ale přesto pokusí využít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

ESA (European Space Agency) Česká republika vesmir firmy Ekonomika Dan Ťok (ministr dopravy)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy