Vánoce se kvapem blíží. Kolik budou stát stromky? Prodej začne příští týden

Prodeje vánočních stromků před obchodními řetězci by měly začít příští týden, například Mountfield je začne nabízet od příštího čtvrtku, před obchody Kaufland se objeví od soboty. Vyplývá to z vyjádření řetězců pro ČTK. Zástupci řetězců očekávají větší zájem o živé stromy, podle mluvčí Globusu Rity Gabrielové mají zákazníci v posledních letech zájem o "čerstvost". Ceny by měly být podobné jako loni, kdy stromky stály od 300 do 900 korun, některé prémiové kusy se ale prodávaly i za 1400 korun.

Podle Gabrielové ceny v Globusu zůstávají u umělých i živých stromků na úrovni loňska. "Očekáváme opět silnou poptávku po všech druzích vánočních jehličnanů, a proto jsme oproti loňsku ještě navýšili objednávky u našich dodavatelů," uvedla. Globus živé stromky většinou umisťuje do venkovních zahrad, aby nebyly ve vytopených hypermarketech.

"Živý sortiment nenabídneme ve všech našich prodejnách, protože k tomu nemáme vždy tak příznivé podmínky z hlediska velikosti prodejní plochy, jak by bylo potřeba. Živé vánoční stromky tak budeme prodávat jen ve větších hypermarketech, které jsou obvykle spojeny s velkými městy typu Praha, Brno, Ostrava a další," dodala Gabrielová.

"Ceny zůstávají víceméně na stejné úrovni loňského roku," sdělila ČTK mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. Řetězec očekává meziroční nárůst zájmu o zhruba 30 procent u přírodních stromků. "Prodáváme oblíbené kavkazské jedle," dodala.

Také podle mluvčího Sdružení pěstitelů vánočních stromků Františka Valdmana zůstaly ceny za jedle, smrky i borovice na loňské úrovni. "Na evropském trhu se ceny nezvyšovaly, takže neporostou ani u nás. Mohou se měnit místně, protože je ovlivňuje cena nájmu pozemků i rostoucí mzdy," dodal. Ceny tak budou u jedlí začínat na 550 korunách za strom, u smrků na 300 až 400 podle druhu a cena borovic od 300 do přibližně 500 korun.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní

Je zajímavé, že právě probíhající výprodeje z akcí „Černého pátku“ se dějí snad ve všech částech obchodních menu, jen ty vánoční stromky žádné Black Friday nemají. A bylo by to potřeba. Vždyť tuzemští pěstitelé říkají, že cena tradiční vánoční ikony českých domácností půjde letos zřejmě s cenou nahoru prý o deset až patnáct procent oproti loňsku. A když připočteme dennodenní zprávy, reportáže a titulky o tom, že stále více lidí nemá kvůli rostoucím cenám třeba ani na základní potraviny, bude to znamenat, že letos budou Vánoce v Čechách bez stromků? Problém totiž je, jak zjistila agentura ČTK, že ani možné náhrady živého jehličí, totiž umělé stromky, nebudou se zvýšením ceny otálet. 
Vánoce

"Černý trh" o Vánocích kvete. Stromky na Ukrajině zdaleka nejsou jen legální byznys

Na Ukrajině připravily státní lesy pro novoroční svátky, které v bývalých sovětských republikách sehrávají roli středoevropských Vánoc, více než 520.000 stromečků. Ale sezónní byznys zdaleka nekončí legálním obchodováním, upozornila ukrajinská televize 112 na svém webu. O velikosti "černého trhu" vypovídá, že jeden "legální" stromeček připadá na 80 Ukrajinců a Ukrajinek.

Více souvisejících

Vánoční stromky globus Kaufland Vánoce

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy