Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo pro podnikatele, kteří obchodují s Velkou Británií průvodce k dopadům brexitu. Firmy formou interaktivního dotazníku seznámí s možnými dopady na jejich podnikání a opatřeními, která by bylo vhodné učinit. MPO to uvedlo v dnešní tiskové zprávě.
"Brexit může výrazně zkomplikovat aktivity českých podniků obchodujících se společnostmi ve Spojeném království. Je proto třeba, aby podnikatelé provedli včas příslušná ekonomická a administrativní opatření a negativní dopady tak byly co možná nejmenší. V tom jim pomůže i tento praktický průvodce," uvedlo ministerstvo.
Pro podporu exportérů zřídilo již dříve MPO tzv. Zelenou linku pro export. Její pracovníci jsou na čísle 800 133 331 připraveni odpovídat i na dotazy týkající se brexitu.
V souvislosti s přípravami na #brexit #MPO spustilo přehledného průvodcepro podnikatele, který je formou interaktivního dotazníku seznámí s možnými dopady brexitu na jejich podnikání a opatřeními, která by bylo vhodné učinit: https://t.co/fNs0BbeAQ4 pic.twitter.com/DHxANIg3No
— MPO ČR (@mpo_tweetuje) 20. prosince 2018
Vláda bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) informovat 11. ledna parlamentní strany o tom, které zákony bude třeba přijmout do konce března v případě tzv. tvrdého brexitu mezi Evropskou unií a Británií.
Evropská komise také ve středu zveřejnila některé konkrétní právní návrhy, kterými chce EU připravit na situaci "tvrdého brexitu", tedy odchodu Velké Británie z evropského bloku bez uzavřené dohody upravující okolnosti tohoto kroku. Jednostranná dočasná opatření, v některých případech ovšem předpokládající reciprocitu ze strany Londýna, upravují pro měsíce po 29. březnu 2019 oblasti, jako jsou finanční služby, letecká či automobilová doprava nebo závazky související s ochranou klimatu. Jedním z návrhů je například plán umožnit v případě mimosmluvního brexitu až do konce příštího roku britským přepravcům vozit zboží do zemí EU. Předpokladem ovšem je, že Londýn se vůči dopravcům ze zemí EU zachová recipročně.
V případě, že Velká Británie vystoupí z EU bez dohody, bude se veškerý obchod s ostrovy považovat za obchod se třetí zemí. Zboží bude podléhat celnímu dohledu a bude nutné splnit příslušné dovozní a vývozní formality. Bude možné provádět celní kontroly, bude se vybírat clo podle Společného celního sazebníku EU a další poplatky, uvedlo Generální ředitelství cel.
Brexit dopadne na cestování i nákupy přes internet. Na letištích bude zboží podléhat celnímu dohledu a zavazadla mohou být kontrolována. Při nákupu přes e-shopy se Británie dostane na úroveň zemí jako USA. Zásilky odeslané z ostrovů, například zboží z e-shopů, budou rovněž podléhat celnímu dohledu a kontrolám.
Odchod Velké Británie z EU byl stanoven na 29. března 2019. Britský Parlament měl minulý týden hlasovat o dohodě, kterou vláda dojednala s EU. Premiérka Theresa Mayová však kvůli obavám z odmítnutí dohody hlasování odložila na leden. Stále tak je možný i takzvaný tvrdý brexit bez dohody.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , ministerstvo průmyslu , firmy , podnikatelé , Ekonomika , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák