Podnikatelé chtějí pozastavit EET, mají obavy ze zařízení Huawei

Zástupci podnikatelů se obávají zneužití dat z elektronické evidence tržeb kvůli využívání zařízení čínské firmy Huawei. Vyzvali proto ministerstvo financí, aby EET pozastavilo a nechalo prověřit její bezpečnost. V tiskové zprávě to dnes uvedly Podnikatelské odbory, jež sdružují podnikatele a živnostníky. Ministerstvo reagovalo, že v systému EET stát, respektive Finanční správa, žádná zařízení Huawei nepoužívá.

Podnikatelé zmínili propojení firmy Huawei se společností O2, která je klíčovým hráčem v elektronické evidenci tržeb. "Jak je známo, exkluzivním dodavatelem providera O2 je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Nelze tedy vyloučit, že se čínská vláda nemůže dostat k datům z EET," varoval v tiskové zprávě dlouholetý bojovník proti EET Boleslav Buzek, předseda hnutí Radostné Česko, jež vzniklo na základě stejnojmenné iniciativy namířené proti elektronické evidenci tržeb.

Všechna data, která stát od podnikatelů získává, jsou podle ministerstva financí chráněná přísnými bezpečnostními opatřeními. "Pokud jde o volbu podnikatelů, jaké zařízení používají pro plnění svých zákonných povinností souvisejících s EET, Finanční správa jim nemůže nic nařizovat. To by odporovalo principu otevřeného řešení, na kterém je EET postavena," uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Firma O2 uvedla, že její produkt pro EET eKasa žádné zařízení Huawei nevyužívá. "Součástí nejprodávanější varianty eKasa ani varianty eKasa Kompakt router není, zařízení v sobě mají vloženou SIM kartu. Varianta Premium funguje s routerem od jakéhokoli výrobce," řekla ČTK mluvčí firmy Lucie Jungmannová.

Podnikatelé jsou podle výzvy vystaveni vážným rizikům, stejně jako veřejná správa, která nechává odstranit mobilní zařízení i routery od čínské společnosti. U firem prý může dojít k úniku obchodního tajemství, například údajů o obratu za provozovny popřípadě o četnosti prodejů v provozovnách. Zároveň žádají, aby všichni poskytovatelé EET pokladen a podobných zařízení vydali prohlášení, že jejich zařízení neobsahují součástky firmy Huawei.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v prosinci varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei, stejně se rozhodli postupovat také ministerstva průmyslu či zdravotnictví.

V pátek 21. prosince ovšem předseda vlády po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože úřad varování nedostatečně vysvětlil. "Varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek," uvedl Babiš.

Podnikatelské odbory sdružují podnikatele a živnostníky. Loni zastřešovaly šest spolků, 160 právnických osob a 1060 osob fyzických.

Související

Účtenka s EET.

Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET

Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv. 

Více souvisejících

elektronická evidence tržeb EET Huawei Ministerstvo financí podnikatelé Ekonomika Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy