Co bude s Čechy a českými firmami po brexitu? Velvyslanec jim dal cenné rady

České firmy by se neměly soustředit pouze na okamžik brexitu, ale začít hledat i nové příležitosti k obchodu s Británií poté, co se situace po jejím odchodu z Evropské unie uklidní. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Británii Libor Sečka, podle kterého mají české firmy co nabídnout zejména v oblasti moderních technologií. Vyjádřil také naději, že brexit nic nezmění na přístupu britských úřadů k českým studentům, kteří studují na tamních vysokých školách.

"Firmy, které mají už teď hodně rozvinuté byznysové zájmy (v Británii), musejí počítat s variantou přesměrování svých obchodů," řekl Sečka. Zmínil například situaci v automobilovém průmyslu, kde lze očekávat krátkodobé narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů.

Zároveň by se ale české podniky podle velvyslance měly zaměřit i na situaci, která nastane po odchodu Británie z EU. "Tohle krátké narušení vztahů dojde k nějakému narovnání. Po té bouři bude klidné moře, a tam by bylo dobré mít ty své lodě. Teď mluvím o nových českých technologiích, o biotechnologiích, o environmentálních technologiích, o českých energetických technologiích, o nanotechnologiích. Všude tam, kde jsme dobří, tak už teď je dobré vztahy budovat," řekl. Česká ambasáda v Londýně se podle něj snaží moderní české technologie podporovat pořádáním tematických dnů.

Sečka také věří, že se podaří zachovat současné podmínky pro české studenty v Británii. "Je v zájmu obou stran udržet ten vztah. Britové pořád říkají, že by chtěli ty věci, které jsou i pro ně důležité, nějakým způsobem zachránit a dát jim podobný ráz jako v minulosti," řekl. "Ani univerzity, ani ministerstvo školství, ani britské elity nemají zájem, aby se něco vážného v otázce studentů měnilo," dodal.

Ambasáda v Londýně se nyní snaží co nejlépe informovat české občany v Británii o situaci kolem brexitu a pomůže jim i s přípravou na situaci poté, co Británie EU definitivně opustí. Bude se na tom podílet i nový generální konzulát v Manchesteru.

"Provádíme z ambasády v Londýně konzultativní poradenskou právní činnost pro naše občany," řekl Sečka. Upozornil ale, že ani britská politická scéna stále nemá jasno, za jakých podmínek Británie z unie odejde, takže české zastupitelské úřady musí reagovat na měnící se situaci.

Velvyslanec také uvedl, že v souvislosti s brexitem vzrostl zájem Britů o české občanství. "Zaznamenali jsme nárůst zájmu o české občanství zejména v tom úplně prvním období po (referendu o) brexitu," řekl. Na ambasádu se podle něj obrátilo zhruba 150 lidí, kteří mají v rodině nějakou českou stopu. Velvyslanectví se jim snaží vyjít vstříc, procedura ale trvá několik měsíců, protože vyžaduje ověření řady dokumentů.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie firmy Česká republika Libor Sečka (diplomat) Ekonomika češi

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy