Co bude s Čechy a českými firmami po brexitu? Velvyslanec jim dal cenné rady

České firmy by se neměly soustředit pouze na okamžik brexitu, ale začít hledat i nové příležitosti k obchodu s Británií poté, co se situace po jejím odchodu z Evropské unie uklidní. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Británii Libor Sečka, podle kterého mají české firmy co nabídnout zejména v oblasti moderních technologií. Vyjádřil také naději, že brexit nic nezmění na přístupu britských úřadů k českým studentům, kteří studují na tamních vysokých školách.

"Firmy, které mají už teď hodně rozvinuté byznysové zájmy (v Británii), musejí počítat s variantou přesměrování svých obchodů," řekl Sečka. Zmínil například situaci v automobilovém průmyslu, kde lze očekávat krátkodobé narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů.

Zároveň by se ale české podniky podle velvyslance měly zaměřit i na situaci, která nastane po odchodu Británie z EU. "Tohle krátké narušení vztahů dojde k nějakému narovnání. Po té bouři bude klidné moře, a tam by bylo dobré mít ty své lodě. Teď mluvím o nových českých technologiích, o biotechnologiích, o environmentálních technologiích, o českých energetických technologiích, o nanotechnologiích. Všude tam, kde jsme dobří, tak už teď je dobré vztahy budovat," řekl. Česká ambasáda v Londýně se podle něj snaží moderní české technologie podporovat pořádáním tematických dnů.

Sečka také věří, že se podaří zachovat současné podmínky pro české studenty v Británii. "Je v zájmu obou stran udržet ten vztah. Britové pořád říkají, že by chtěli ty věci, které jsou i pro ně důležité, nějakým způsobem zachránit a dát jim podobný ráz jako v minulosti," řekl. "Ani univerzity, ani ministerstvo školství, ani britské elity nemají zájem, aby se něco vážného v otázce studentů měnilo," dodal.

Ambasáda v Londýně se nyní snaží co nejlépe informovat české občany v Británii o situaci kolem brexitu a pomůže jim i s přípravou na situaci poté, co Británie EU definitivně opustí. Bude se na tom podílet i nový generální konzulát v Manchesteru.

"Provádíme z ambasády v Londýně konzultativní poradenskou právní činnost pro naše občany," řekl Sečka. Upozornil ale, že ani britská politická scéna stále nemá jasno, za jakých podmínek Británie z unie odejde, takže české zastupitelské úřady musí reagovat na měnící se situaci.

Velvyslanec také uvedl, že v souvislosti s brexitem vzrostl zájem Britů o české občanství. "Zaznamenali jsme nárůst zájmu o české občanství zejména v tom úplně prvním období po (referendu o) brexitu," řekl. Na ambasádu se podle něj obrátilo zhruba 150 lidí, kteří mají v rodině nějakou českou stopu. Velvyslanectví se jim snaží vyjít vstříc, procedura ale trvá několik měsíců, protože vyžaduje ověření řady dokumentů.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie firmy Česká republika Libor Sečka (diplomat) Ekonomika češi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy