Objem hypoték loni klesl o šest miliard. Letos bude situace ještě horší, avizuje banka

Objem hypotečních úvěrů činil loni 220 miliard korun, což je o šest miliard Kč méně než v roce 2017. Odhady dnes zveřejnila na tiskové konferenci Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu. Generální ředitel banky Jiří Feix očekává v letošním roce pokles na 200 miliard korun. Podle odhadů banky rostly vysokým tempem i ceny nemovitostí a pozemků.

Vývoj na trhu hypoték v minulém roce podle Feixe výrazně ovlivňovaly regulace ze strany České národní banky, které znamenaly postupný růst úrokových sazeb i výrazné zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Právě nejistota ve vývoji úrokových sazeb a regulace, které vstoupily v platnost začátkem října, zapříčinily výrazný nárůst objemu poskytovaných hypoték ve třetím čtvrtletí 2018.

Hypoteční banka na konci roku 2018 překročila historickou hranici 300 miliard korun hypoték ve svém portfoliu, což potvrzuje její roli hypoteční jedničky v České republice, kterou drží již 11 let. Více na → https://t.co/NYlssttEfn#jsmejednicky #hypoteka pic.twitter.com/aQyDE6LKE1

— Hypoteční banka (@hypotecka) 3. ledna 2019

Téměř po celý rok byly meziměsíční odchylky v objemu uzavřených hypotečních úvěrů minimální. Významná změna nastala v srpnu a září, kdy před začátkem platnosti regulací ze strany ČNB zájem o hypotéky výrazně vzrostl. Lidé, kteří v té době přemýšleli o koupi nemovitosti, často urychlili své rozhodování a uzavřeli půjčku, dokud na ni mohli dosáhnout. "Naše interní data ukázala, že zavedení říjnových omezení dopadlo na více než desetinu žadatelů o hypotéku," doplnil Feix.

Celkově se však objem úvěrů na bydlení podle odhadu Hypoteční banky meziročně zvýšil o 15 miliard korun, a to díky růstu úvěrů na bydlení poskytnutých stavebními spořitelnami. Celkový roční objem úvěrů ze stavebního spoření by mohl činit až 75 miliard Kč.

Říjnová regulace ČNB zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 procent jeho měsíčního příjmu. Omezeny jsou také hypotéky s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) nad 80 procent. Během roku se postupně zvyšovala úroková sazba, která se ke konci roku 2018 pohybovala na 2,90 procenta, což je meziroční nárůst o 0,7 procentního bodu. "Dopad těchto regulací bude možné zhodnotit nejdříve v polovině letošního roku, kdy se situace na trhu ustálí," dodal Feix.

Analytik Chytrého Honzy Daniel Horňák očekává letos pokles trhu o 20 procent, tedy výrazně pod 200 miliard Kč. Ochota klientů půjčovat si se podle něj zatím v lednu dostává zpět na úroveň z poloviny roku. Rovněž Martina Malečková-Pařízková z realitní společnosti Bidli předpokládá snížení zájmu o hypotéky, neboť lidé vyčkávají, zda regulace a sazby sníží ceny nemovitostí. "To ale neočekávám, protože stále bojujeme s nedostatkem nové výstavby. Ta jediná by mohla ceny realit v dlouhodobém horizontu snížit," podotkla.

Podle analytika finančně poradenské společnosti 4Brokers Zdeňka Simaichla se snu o vlastním bydlení musejí vzdávat i lidé ze střední třídy. "Mnoho lidí bude muset buď výrazně snížit své nároky na bydlení, nebo jít cestou dlouhodobého pronájmu, který jim sice z rodinného rozpočtu nijak neuleví, ale zase je nikdo nebude ve výběru standardu omezovat," dodal.

Ceny nemovitostí nadále rostou vysokým tempem, nicméně přichází určité zpomalení. "Podle našich odhadů vzrostly ceny bytů meziročně o 10,2 procenta a ceny rodinných domů o 6,2 procenta. Ceny rodinných domů v minulém roce rostly nejpomaleji. Rychlejší růst než v předchozím roce zaznamenaly pozemky. Proměnných, které mohou ovlivnit ceny nemovitostí, je mnoho. Věříme však ve zklidnění trhu a zmírnění rychlého tempa růstu cen," uvedl člen představenstva banky Vladimír Vojtíšek.

Související

Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?
Praha

Česko opět patří k nejhorším v Evropě. Vlastní bydlení se pro Čechy stává nedosažitelné

Zatímco se zdá, že tuzemský hypoteční trh ožil a úrokové sazby se obracejí k nižším hodnotám, dostupnost bydlení, zejména pro mladé lidi, se příliš nelepší. Ba právě naopak. A to i přesto, jak vyplývá z veřejně dostupných zpráv o nedostatku bytů či jejich dostupnosti, že ani před několika lety nebyla situace právě v tomto ohledu v Česku o poznání lepší. Dá se proto brát aspoň zmiňovaný rozjezd trhu s hypotékami za dobrou zprávu českého realitního trhu nebo jde jen o virtuální bublinu? 

Více souvisejících

hypotéky Hypoteční banka Ekonomika Česká republika

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 30 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy