Internet ukrajuje stále větší podíl z celkových tržeb obchodů

Internet ukrajuje stále větší podíl z celkových tržeb obchodů. Podíl tuzemských internetových obchodů na maloobchodních tržbách stoupl loni o téměř procentní bod na 11,4 procenta, když tržby dosáhly 135 miliard korun, uvádí Asociace pro elektronickou komerci. Za služby (bez sázek) Češi loni na internetu utratili zhruba 62 miliard Kč.

Dalších 30 miliard korun tvořily útraty on-line v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek v prvních třech kvartálech loňského roku. Údaje za 4. čtvrtletí, které je obvykle nejsilnější, ještě Sdružení pro bankovní karty nezveřejnilo. V cizině tak Češi nakoupili o víc než pětinu meziročně víc.

Největší český e-shop Alza.cz už dříve uvedl, že očekává v roce 2018 udržení pětinového tempa růstu tržeb. Do on-line světa v poslední době také vstupují i velké obchodní řetězce z různých segmentů maloobchodu.

Například e-shop Lidlu loni v meziročním srovnání rostl v desítkách procent, konkrétní čísla ale kvůli konkurenci neuvádí. "Mezi nejprodávanější sortiment dětského oblečení a sortiment sportovního oblečení značky Crivit. Velký zájem je také o nářadí značky Parkside," uvedla například mluvčí diskontů Lidl Zuzana Holá.

Podle údajů Asociace pro elektronickou komerci a srovnávače cen Heureka.cz stouply tržby tuzemských internetových obchodů loni meziročně o 17 procent na 135 miliard korun. "Také v roce 2019 počítáme s růstem. S ohledem na propojování on-line a off-line obchodů věříme, že se e-shopům bude dařit. Na komplexní předpovědi je možná ještě brzy, ale myslím, že můžeme očekávat další meziroční nárůst o alespoň 15 procent," uvedl výkonný ředitel asociace Jan Vetyška.

Ze zahraničních e-shopů se zvyšuje zejména obliba nakupování v čínských obchodech. Podle nedávného průzkumu společností ESET a Seznam.cz je využívá již 41 procent českých spotřebitelů, kteří nakupují přes internet. Oblíbenost čínských e-shopů jako je Aliexpress.com, Dresslink.com, dx.com, Tinydeal.com další se mezi tuzemskými uživateli drží na mnohem vyšší úrovni než u e-shopů ze zemí EU nebo USA.

Nejvíce lidé loni na internetu nakupovali v pondělí ráno. Podle údajů platební brány PayU tak největší nákupní horečka Čechy přepadá ráno po příchodu do práce mezi 9. a 10. hodinou. Druhý nejoblíbenější čas pro on-line nákupy je večer mezi 20. a 21. hodinou. Nejsilnějším dnem je pondělí, od úterý pak objem nákupů postupně klesá. Nejméně lidé nakupují v sobotu, kdy jsou tržby e-shopů někdy i třikrát nižší než v pondělí. V neděli opět rychle narůstají.

Zdaleka nejsilnějším nákupním dnem loňského roku byl černý pátek 23. listopadu, druhým nejsilnějším dnem roku byla neděle 25. listopadu. "Český zákazník začíná na e-shopech nakupovat s předstihem zejména kvůli obavám z logistických kapacit během prosince. Nejsilnějším měsícem roku je tedy listopad, během kterého e-shopy nákupy podporují také silnými kampaněmi jako je černý pátek nebo Dny dopravy zdarma. Nejslabší na on-line nákupy je naopak únor a léto," uvedla Barbora Tyllová z PayU.

Související

Více souvisejících

e-shopy Obchody tržby Ekonomika Česká republika

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy