Češi mají doma bohatství za miliardy, trh se vzácnými mincemi roste

V českých numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun, což je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič. Celkem jsou v českých domácnostech numismatické sběratelské předměty za více než 40 miliard korun.

Ačkoliv je nováčků na trhu s numismatikou několik, prim v loňském roce hrál s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Na třetí místo se posunula aukční síň Antium Aurum, které se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku ČNS (Česká numismatická společnost). Na druhém místě byl Aukční dům Aurea.

Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 procent objemu aukčního prodeje. Jde výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem. U numismatického materiálu stále platí, že trh určuje především kvalitní nabídka. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 procent své aukční nabídky.

Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. padl aukční rekord roku 2018, když Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun. Aukční dům tak ovšem nepřekonal svůj vlastní a zároveň absolutní rekord českého numismatického trhu, kdy v roce 2017 prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

Počínající rok 2019 je pro sběratele starých mincí a medailí prozatím velkou neznámou.

"Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci," uvedl spoluzakladatel Macho & Chlapovič Elizej Macho.

Mnoho uvědomělých soukromých sběratelů podle něj dnes svým mecenášstvím supluje z velké části 'impotenci' finančně podvyživených veřejných institucí. "Vesměs jde však o jednu z nejvýnosnějších a nejméně rozkolísaných investic. Vzácné mince investorům vynáší více než benchmarkový akciový index S&P 500, avšak při méně než poloviční volatilitě," upozornil Macho.

Numismatika je specifický obor, kde jsou potřeba odborné znalosti a zkušenosti. Obchoduje se formou aukcí, které aukční domy pořádají například na měsíční bázi. "Když to srovnáme s obchodováním na finančních trzích, tak tam je cena akcií nebo zlata známá kontinuálně během obchodních hodin, které jsou každý pracovní den, a objemy obchodů jsou tam nesrovnatelně vyšší," uvedl analytik společnosti Chytrý Honza Jiří Pospíšil.

"Klasická numizmatika je pro opravdové znalce a lze ji přirovnat k investicím do umění", řekl předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Bruna. Hledání protistrany trvá obvykle déle, než je tomu u investičního zlata a stříbra. Běžní investoři si pořizují zlato a stříbro spíše ve formě slitků nebo světoznámých investičních mincí, které mohou okamžitě prodat kdekoliv na světě. O vzácné i investiční mince roste každoročně zájem o desítky procent, dodal.

Související

Více souvisejících

mince aukce Ekonomika numismatika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy