Češi mají doma bohatství za miliardy, trh se vzácnými mincemi roste

V českých numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun, což je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič. Celkem jsou v českých domácnostech numismatické sběratelské předměty za více než 40 miliard korun.

Ačkoliv je nováčků na trhu s numismatikou několik, prim v loňském roce hrál s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Na třetí místo se posunula aukční síň Antium Aurum, které se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku ČNS (Česká numismatická společnost). Na druhém místě byl Aukční dům Aurea.

Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 procent objemu aukčního prodeje. Jde výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem. U numismatického materiálu stále platí, že trh určuje především kvalitní nabídka. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 procent své aukční nabídky.

Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. padl aukční rekord roku 2018, když Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun. Aukční dům tak ovšem nepřekonal svůj vlastní a zároveň absolutní rekord českého numismatického trhu, kdy v roce 2017 prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

Počínající rok 2019 je pro sběratele starých mincí a medailí prozatím velkou neznámou.

"Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci," uvedl spoluzakladatel Macho & Chlapovič Elizej Macho.

Mnoho uvědomělých soukromých sběratelů podle něj dnes svým mecenášstvím supluje z velké části 'impotenci' finančně podvyživených veřejných institucí. "Vesměs jde však o jednu z nejvýnosnějších a nejméně rozkolísaných investic. Vzácné mince investorům vynáší více než benchmarkový akciový index S&P 500, avšak při méně než poloviční volatilitě," upozornil Macho.

Numismatika je specifický obor, kde jsou potřeba odborné znalosti a zkušenosti. Obchoduje se formou aukcí, které aukční domy pořádají například na měsíční bázi. "Když to srovnáme s obchodováním na finančních trzích, tak tam je cena akcií nebo zlata známá kontinuálně během obchodních hodin, které jsou každý pracovní den, a objemy obchodů jsou tam nesrovnatelně vyšší," uvedl analytik společnosti Chytrý Honza Jiří Pospíšil.

"Klasická numizmatika je pro opravdové znalce a lze ji přirovnat k investicím do umění", řekl předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Bruna. Hledání protistrany trvá obvykle déle, než je tomu u investičního zlata a stříbra. Běžní investoři si pořizují zlato a stříbro spíše ve formě slitků nebo světoznámých investičních mincí, které mohou okamžitě prodat kdekoliv na světě. O vzácné i investiční mince roste každoročně zájem o desítky procent, dodal.

Související

Více souvisejících

mince aukce Ekonomika numismatika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

WSJ: Putin pravděpodobně nenařídil vraždu Alexeje Navalného

Podle amerických zpravodajských služeb není pravděpodobné, že prezident Ruska Vladimir Putin osobně nařídil útok na opozičního vůdce Alexeje Navalného. Uvedl to deník The Wall Street Journal (WSJ). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy