Přesně týden zbývá statisicíům lidí na podání daňového přiznání za loňský rok. Zatím jej úřadům odevzdala pouhá polovina lidí, konkrétně 1 092 640 fyzických osob a 143 371 právnických osob. Pokud s přiznáním bojujete na poslední chvíli, podívejte se, kde všude můžete na daních ušetřit.
Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce pak do 1. července. Pro mnoho lidí je ale letos situace o poznání jednodušší, k dispozici totiž mají zjednodušený formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Ten má pouhé dvě stránky, využít jej ale mohou jen ti, kteří měli v roce 2018 příjmy pouze ze závislé činnosti od zaměstnavatele. Kdo měl navíc jiné příjmy navíc, musí použít klasický formulář.
Rozhodně se ale vyplatí strávit nad přiznáním trochu času a zaměěřit se i na položky, se kterými lze velmi dobře pracovat tak, abyste na daních ušetřili, případně něco dostali od státu zpátky. Tyto položky se dělí na daňové slevy, daňová zvýhodnění a odečitatelné položky. Každá z položek má svá specifika a vyžaduje jiné podmínky pro to, aby byla naplněna.
Základní sleva na poplatníka se v zúčtování daně uplatňuje pokaždé v plné výši, která tvoří částku 24 840 Kč. Slevu na manželku nebo manžela můžete uplatnit ve stejné výši jako slevu na poplatníka, případně vyšší v případě zdravotního postižení. Podmínkou ale je, aby manžel či manželka neměli příjem za loňský rok vyšší než 68 000 Kč. V rámci daňových slev můžete uplatnit i slevu na invaliditu, pro postižené osoby, pro studenty a za školku.
Daňová zvýhodnění se týkají výhradně rodičů s dětmi. Daňové zvýhodnění se uplatňuje od měsíce, v němž se dítě narodilo, a za celý kalendářní rok činí 15 204 Kč na první dítě, 19 404 Kč na druhé dítě a 24 204 Kč na třetí a každé další dítě. Toto daňové zvýhodnění může vždy uplatnit pouze jeden z rodičů a v případě zaměstnanců by o něm firemní účetní oddělení měla vědět, používá se totiž pro výpočet čisté mzdy.
Třetí položkou a velmi zásadní jsou takzvané odečitatelné položky, tedy položky, kvůli kterým budete muset vyběhat nějaké papíry a potvrzení, ale které mohou způsobit, že od státu nakonec ještě nějaké peníze získáte. Tyto položky se týkají především lidí majících pojištění, hypotéku, či dárců krve apod.
Patří mezi ně dary a bezúplatná plnění, úroky, například zaplacené z hypotéky nebo z úvěrů na stavební spoření, pojistné, pokud jste poplatníkem penzijního pojištění, připojištění či životního pojištění, v případě členů odborových organizaci členské příspěvky a finálně úhrady za vzdělávání, pokud jste se v loňském roce vzdělávali.
Právě u těchto slev ale zároveň dělají lidé největší chyby. Špatně například uplatňují školkovné v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Započítávají si také slevy a zvýhodnění, i když na ně nemají nárok. Chybně rovněž uplatňují slevu na manželku nebo manžela, nejčastěji nezahrnutím nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela. Slevu lze přitom uplatnit jen pokud vyživovaná manželka/manžel neměla vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 000 Kč. Objevují se také chyby při uplatňování slevy na dítě. Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči.
V případě chyb vás poté úřad vyzve k nápravě, některým lze ale předejít konzultací před odevzdáním na příslušném úřadě. Češi ale mohou daňové přiznání podat i více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit všichni, kteří mají datovou schránku.
Stejně jako v předchozích letech navíc Finanční správa na poslední týden před termínem pro přiznání prodloužila otevírací dobu finančních úřadu. Ode dneška do 29. března tak budou otevřeny podatelny všech finančních úřadů a územních pracovišť od 08:00 do 17:00. Poslední den, 1. dubna, od 8:00 do 18:00.
Související
K paušální dani se dosud přihlásilo 37.493 živnostníků, termín končí dnes
USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně
daň , Daně , daňové přiznání
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 53 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková