Změna času nemá žádný ekonomický efekt. Proč analytici chtějí trvalý letní čas?

Střídání standardního a letního času už nemá z ekonomického hlediska takřka žádný efekt. Shodli se na tom ekonomičtí analytici. Střídání času by mělo skončit v roce 2021, tento týden plán schválili europoslanci. Zatím však není jasné, zda bude platit standardní nebo letní čas. Oslovení ekonomové většinou preferují letní čas.

Zavedení letního času bylo v minulosti zdůvodňováno úsporou elektrické energie. Podle investičního specialisty společnosti Starteepo Dušana Jilčíka střídání času ještě před 20 až 30 lety zajistilo úsporu přibližně 0,4 procenta. "Dnešní doba je ale jiná. Máme vyspělejší technologie, úspornější spotřebiče a žárovky a podíl elektřiny na svícení klesá," podotkl.

Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy klesne spotřeba elektrické energie s přechodem na letní čas přibližně o šest setin procenta. "Tedy asi tolik, co bychom si namísto tohoto posouvání vydělali tím, že bychom za celý rok pracovali déle o minutu a půl," dodal. Úspora plynoucí z posouvání času je tak podle něj zcela zanedbatelná.

Prakticky nulové úspory energie shledává ve střídání času i hlavní ekonom firmy Czech Fund Lukáš Kovanda. "Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu jasně zvyšuje," uvedl.

Ačkoliv se většina evropských zemí shodla na zrušení střídáni času, dosud se nedohodly na tom, jaký čas bude platit. Státy by podle europoslanců měly svůj postup koordinovat, aby se předešlo případnému narušení fungování jednotného trhu. Česká republika se v minulosti přikláněla ke standardnímu, tedy zimnímu času. Sousední Německo naopak k letnímu.

Většina oslovených analytiků se přiklonila spíše k zavedení trvalého letního času. "Z ekonomického hlediska zimní čas příznivý není. Lidé budou více času trávit doma, budou méně utrácet," uvedl Jilčík. Poukázal také na to, že dřívější večery mají vliv na nárůst kriminality. Kovanda zase upozornil na to, že standardní čas sice odpovídá astronomickému, většina lidí však podle něj nefunguje. Letní čas by tak byl lepší pro využití denního světla. "Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit," dodal Kovanda.

Štěpán Křeček ze společnosti BH Securities vedle zrušení střídání času doporučil i snížení počtu časových pásem v Evropské unii. Podle něj by to usnadnilo obchodování s evropskými akciemi, které se nyní uskutečňuje v různých státech kvůli časovým posunům v odlišných termínech.

#timechange this Sunday. 7 #yogic #tips - catch up on sleep before the weekend- go to bed at your usual time- get up at your usual time regularly -get sunlight soon after awakening -… https://t.co/vUeLxAyFHl

— Alessandro Cravero (@urbanyogatorino) 29. března 2019

Letní čas, který se uplatňuje ve většině evropských států, byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety, v době takzvaného druhého ropného šoku.

Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců.

Související

Více souvisejících

Změna času Ekonomika Energetika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

Ve věku 88 let zemřela legenda country Kris Kristofferson

V sobotu ve věku 88 let zemřela legenda country Kris Kristofferson. Oznámila to na facebooku jeho rodina. Hudebník se proslavil hity jako „Me and Bobby McGee“ nebo „Help Me Make It Through the Night“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy