Celosvětová ostuda: Prestižní magazín varuje před Českem

Prestižní britský týdeník The Economist se ve svém nejnovějším vydání věnuje České republice – a není to zpráva, kterou by si ČR dala za rámeček. Podle týdeníku zahraniční investoři začínají vnímat ČR jako nedůvěryhodnou zemi, kde se nedomůžou spravedlnosti. The Economist nicméně upozorňuje, že to není pouze problém ČR, ale i dalších post-komunistických zemí.

Švýcarský investor Sebastian Pawlowski je velkým obdivovatelem spisovatele Franze Kafky. Investoval do jeho pražského muzea. V ČR se ale setkal s Kafkovským prostředím více než mu bylo milé. Dle něj zde vládne nepříjemná „kafkárna“.

V roce 2007 Pawlowski koupil na okraji Prahy parcely jako pole. Městská část Praha-Benice je však změnila na stavební pozemky. Po dalších dvou letech ale Benice změnily své stanovisko, změnu územního plánu napadly u Městského soudu v Praze a uspěly.

Podle Pawlowského tak však Benice postupovaly nepředvídatelně, účelově a ve zlé víře. Pawlowski žádal mimosoudně 2,6 miliardy korun, ale ministerstvo financí jeho nárok odmítlo. Pawlowski tak žádá ČR o 3,13 miliardy korun za ušlý zisk. Případ předal Mezinárodnímu středisku pro řešení sporů z investic (International Centre for Settlement of Investment Disputes).

O Pawlowského případu psal i jiný respektovaný list zabývající se ekonomickou problematikou, The Wall Street Journal. V rozhovoru s ním Pawlowsku poukázal na to, že zatímco on stavět nemohl, společnost Imoba, patřící do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, staví podobný projekt zhruba pět kilometrů od Pawlowského pozemku. Švýcarský investor naznačil, že Imoba mohla chtít mít o konkurenta méně.

Pawlowski není jediným zahraničním investorem, který má v ČR problémy. The Economist upozorňuje, že od roku 1987 ČR eviduje 38 případů sporů států s investorem. Další země Visegrádu na tom nejsou o nic lépe – Polsko eviduje 30 případů. Post-komunistické země jsou tak mnohem blíž zemím jako Argentina, Venezuela či Mexiko ( ale i Španělsko) než Německu či Francii, které evidují pouhé čtyři případy. Přitom se jedná o země mnohonásobně větší a s mnohem větší úrovní investic než je ČR.

Zahraniční investory především znepokojují nedůvěryhodné změny na justici v těchto zemích. Polsko a Maďarsko, kde vládní strany svými opatřeními v oblasti soudnictví, ale i médií centralizují svou moc, si za to vysloužilo značnou kritiku ze strany EU, což samozřejmě investoři vnímají velmi citlivě.

ČR zatím do jejich společnosti nepatří. The Economist však upozorňuje na změnu ministerstva spravedlnosti, kde došlo k výměně Jana Kněžínka za „ loajalistku“ Marii Benešovou (oba za ANO). Tato změna, která dle kritiků je podezřelá proto, že se odehrála den poté, co případ Čapí hnízdo převzali státní zástupci, vyvolala v ČR velké protesty, které pokračují dodnes.

Dá se očekávat, že současná zpráva Evropské komise, podle které Babiš stále ovládá svou údajně bývalou firmu Agrofert převedenou do svěřenského fondu, ještě zhorší náhled investorů na ČR. Kritici upozorňují, že Babišův střet zájmů výrazně omezují jeho možnosti při vyjednávání evropských fondů na další roky. ČR tak hrozí, že jí přijde méně evropských peněz. Babiš sám přitom označil Evropskou komisi za viníka vládního schodku rozpočtu pro rok 2019 kvůli údajnému zadržení části peněz.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš investice Ekonomika Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy