Český průmysl šlápl na brzdu. Blíží se horší časy, avizují ekonomové

Průmyslová výroba v Česku v květnu mírně zpomalila meziroční růst na 3,2 procenta z dubnových 3,3 procenta. Nejvíce ji táhl automobilový průmysl, dařilo se také výrobě plastů a energetice. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o 1,1 procenta.

Produkce motorových vozidel se ve srovnání s loňským květnem zvýšila o 6,9 procenta. Výroba plastů vzrostla o 13,1 procenta a energetika o 6,1 procenta. "Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětví těžba a dobývání," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

? „Nejvíce k meziročnímu růstu přispěl automobilový průmysl a dařilo se také výrobě plastů a energetice. Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětí těžba a dobývání,“ říká Iveta Danišová, vedoucí odd statistiky průmyslu ČSÚ.https://t.co/xqYL5CYaM4

— ČSÚ (@statistickyurad) 8. července 2019

Tržby v průmyslu v květnu meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 6,4 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz, byly vyšší o 7,5 procenta.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla o 4,1 procenta. Tuzemské zakázky byly vyšší o 4,3 procenta, zahraniční pak o 3,9 procenta. Také k jejich růstu nejvíce přispěl automobilový průmysl. Větší zájem byl i o elektrická zařízení a zpracování kovů. Méně zakázek než loni v květnu bylo naopak ve výrobě strojů, chemických látek a kovových konstrukcí.

Počet zaměstnanců v průmyslu klesl meziročně o 0,5 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců ale vzrostla, o 6,7 procenta.

"Výsledky českého průmyslu v květnu do určité míry kontrastují se slabším výkonem Německa a zejména s předstihovými ukazateli, které již od prosince signalizují slabší vyhlídky a stále se zhoršují," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pro červen počítá meziročně s lehkým propadem průmyslové výroby, a to hlavně kvůli nižšímu počtu pracovních dní. Vývoj zakázek značí, že by si pro další měsíce mohl průmysl zachovat růst, byť poměrně malý, dodal.

"I když průzkumy nálad a zvláště pak indexy nákupních manažerů věští recesi, tvrdá data z reálné ekonomiky nic takového ani nenaznačují. Květnová čísla z českého průmyslu stále kontrastují s očekáváním a vlastně i s výsledky třeba německého průmyslu, který meziročně padá o 3,7 procenta," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek.

Průmyslová výroba vzrostla především zásluhou automobilového průmyslu, který si připsal téměř sedmiprocentní zvýšení produkce. Potvrzuje se, že automobilky v posledních měsících dokázaly postupně vykrýt propad produkce z úvodu roku, podotkl.

Přes květnový pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u hlavních obchodních partnerů, upozornil analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička. Průmysl má vrchol hospodářského cyklu již za sebou a v nejbližších měsících bude růst produkce nadále utlumený. "V průměru za celý rok 2019 očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude podstatně nižší než v loňském roce, pouze mírně nad jedním procentem," odhadl.

Květnový růst takřka trojnásobně překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 1,1 procenta, připomněl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. V trendovém pohledu je však podle něj ztráta dynamiky tuzemského průmyslu, k níž dochází již od první poloviny loňska, zřetelně patrná. Důvodem jsou obchodní války, hrozba tvrdého brexitu a zpomalení čínské a německé a globální ekonomiky, dodal.

Německý statistický úřad dnes oznámil, že průmyslová produkce v květnu stoupla o 0,3 procenta, zatímco analytici očekávali 0,4 procenta. V dubnu produkce klesla o 1,9 procenta. Ekonomové předpovídají zpomalení německého hospodářství ve druhém čtvrtletí. Největší evropskou ekonomiku ochlazují zejména obchodní spory a odchod Británie z Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Průmysl Ekonomika Český statistický úřad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

před 1 hodinou

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy