Český trh se proměňuje, počet zaniklých firem je nejvyšší od vzniku ČR

V Česku vzniklo v prvním pololetí 15.589 obchodních společností, a 8262 jich naopak zaniklo. Počet zaniklých firem byl nejvyšší od vzniku ČR, tedy od roku 1993. Zároveň opět klesl podíl společností, které zanikly kvůli vyhlášení bankrotu.

Těchto firem byla pouze 4,3 procenta, což je nejmenší podíl od roku 2008, tedy za dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

"Ještě před pěti lety tvořily bankroty téměř čtvrtinu všech zániků obchodních společností. Od té doby se jejich podíl postupně snižuje, což je způsobeno na jedné straně úbytkem počtu firemních bankrotů a na druhé straně také zvyšujícím se počtem zániků obchodních společností z jiných důvodů než v důsledku bankrotu," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Rostoucí počet zaniklých firem je podle ní částečně logickým důsledkem jejich vyššího počtu na českém trhu.

Postupnou proměnu českého trhu ukazuje i poměr počtu vzniklých společností a počtu zaniklých. Zatímco v roce 2010 připadalo na jednu zaniklou společnost téměř pět nových, v prvním pololetí 2017 už to byly pouze tři nové společnosti na jednu zaniklou a v prvním pololetí letošního roku poprvé v historii vznikly méně než dvě firmy na jednu zaniklou.

V rámci Česka však v tomto ohledu v pololetí panovaly výrazné rozdíly. Na Vysočině a v Pardubickém kraji připadaly na jednu zaniklou společnost stále téměř čtyři nové, zatímco v Plzeňském a Středočeském kraji vzniklo v průměru pouze 1,5 firmy na jednu zaniklou.

Počet nově vzniklých společností se meziročně mírně snižoval již druhý rok za sebou. Přesto šlo o třetí nejvyšší počet nových firem v jednom pololetí v historii.

Nejvíce společností tradičně vzniklo v Praze (7433), v Jihomoravském kraji (1807) a v Moravskoslezském kraji (1214). Nejvíce jich zaniklo opět v Praze (4787), v Jihomoravském kraji (725) a potom ve Středočeském kraji (719).

Z pohledu odvětví nejvíce společností vzniklo i zaniklo v obchodu a v nakládání s nemovitostmi. V obchodu přitom pokračoval trend posledních let, když zde opět klesl počet firem. V ostatních odvětvích počet obchodních společností vzrostl. Nejvíce jich přibylo ve zpracovatelském průmyslu a v odvětví nakládání s nemovitostmi.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

Více souvisejících

firmy bankrot Ekonomika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy