Praha - V České republice připouští neetické jednání kvůli získání zakázky více než polovina českých manažerů. Vyplývá to z celoevropského průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila společnost Ernst & Young.
Zřejmě i proto požaduje přísnější dohled ze strany regulačních a státních orgánů až 83 procent Čechů. Jen šest procent z nich si ale myslí, že regulační orgány jsou ochotny a schopny korupci efektivně stíhat. Na rozdíl od Západoevropanů ale věří tomu, že se dobrá pověst firmy vyplatí, jen méně Čechů.
Vyplývá to z výsledků evropského průzkumu o podvodech a korupci, který mezi více než 2300 představiteli významných firem ve 25 evropských zemích provedla společnost Ernst & Young.
Celkem osm z deseti dotázaných Čechů souhlasí, že korupce je v zemi rozšířená (evropský průměr je 62 %). Více než třetina oslovených zaměstnanců velkých evropských společností je ochotna kvůli zakázce nabídnout úplatek, poskytnout osobní dar či uhradit nadstandardní náklady na reprezentaci. V Evropě se lze s úplatky v podnikatelské sféře nejpravděpodobněji setkat v Řecku (44 procent) a Rusku (39 %), naopak Norsko (šest procent) a Francie (pět procent) patří k zemím, kde se uplácí nejméně. V České republice je ochoten kvůli zakázce nabídnout úplatek jeden ze tří manažerů a 23 procent všech dotazovaných.
Zatímco 40 procent všech evropských respondentů je přesvědčeno, že během předchozích dvou let, kdy se svět potýkal s ekonomickou krizí, se podvodům a korupci dařilo ještě více, jen 20 procent Čechů se domnívá, že nárůst korupce souvisí s ekonomickou krizí. Výsledky průzkumu by podle vedoucí partnerky Ernst & Young ČR Magdaleny Součkové měly být varováním pro ředitele všech evropských společností, a nejen pro ně.
"Přestože protikorupčních aktivit přibývá, zdá se, že nemají potřebný dopad na zaměstnance a jejich vnímání neetického jednání managementu. Zaměstnanci jsou přesvědčeni, že neetické jednání je vnímáno tolerantněji, než kdy předtím, a na protikorupční opatření se klade stále menší důraz. Dobrá pověst a firemní etika by přitom měly být pro vedení evropských společností prioritou. Ocení to nejen zaměstnanci, ale i akcionáři, věřitelé a další zainteresované strany," uvedla Součková.
Podle 41 procent oslovených manažerů jsou v zájmu získání zakázky ospravedlnitelné nadstandardní náklady na reprezentaci, zatímco evropský průměr je 17 procent. Třetina by byla ochotna kvůli zakázce uvažovat o úplatku (evropský průměr je 17 %).
"Riziko, které společnostem hrozí, narůstá. Řada zemí totiž značně zpřísňuje protikorupční předpisy, díky nimž budou regulační orgány moci podvody a korupci podstatně důsledněji postihovat. Management by tak měl svými kroky ukázat větší důraz na čestné a poctivé jednání a nebát se sáhnout i k nepopulárním opatřením," vysvětlil vedoucí oddělení investigativních služeb a řešení sporů Ernst & Young pro střední a jihovýchodní Evropu Markus Lohmeier.
Jen 30 procent českých respondentů se domnívá, že se v jejich společnosti nevyskytl v uplynulých dvou letech významný případ hospodářské kriminality. Pětina respondentů uvedla, že jejich společnost v posledním roce boj proti hospodářské kriminalitě zintenzivnila. Z průzkumu dále vyplynulo, že nastavení norem etického chování i jejich praktické prosazování je úkolem představenstva, dozorčí rady a vrcholového vedení. Více než tři čtvrtiny respondentů se domnívají, že orgány společnosti by měly nést za podvody a korupci osobní odpovědnost.
"Třetina oslovených českých respondentů nevěří, že management jedná čestně a poctivě. Jen 18 procent respondentů z řad managementu odmítá neetické jednání jako prostředek ke splnění finančních cílů," upozornil Tomáš Kafka, senior manažer oddělení investigativních služeb a řešení sporů Ernst & Young pro ČR.
Celkem 77 procent oslovených Evropanů požaduje, aby regulační orgány dělaly více pro omezení rizika podvodu a korupce. V zemích nejvíce zasažených nedávnou hospodářskou krizí je číslo ještě vyšší. V Portugalsku, Irsku, Španělsku a Řecku požaduje přísnější dohled přes 80 procent respondentů. Částečně už toto volání bylo vyslyšeno - loni bylo zaznamenáno nejvíce případů stíhání na základě protikorupčního zákona (Foreign Corrupt Practices Act - FCPA).
Až 41 procent českých respondentů si myslí, že regulátoři korupci potírat nechtějí. Regulátoři podle nich nejsou ochotni nebo schopni korupci postihovat, říkají, že korupce a podvody jsou příliš rozšířené, než aby je bylo možné účinně potírat (50 procent), nebo k tomu příslušné orgány nemají potřebnou pravomoc (44 procent).
"Přestože v řadě evropských zemí sílí boj proti korupci, na firemních opatřeních zaměřujících se na podvody a korupci se to překvapivě nijak neprojevilo. Společnosti se vystavují obrovskému riziku. Orgány činné v trestním řízení v mnoha evropských zemích totiž stále intenzivněji spolupracují s americkými vyšetřovateli, kteří řeší případy porušování FCPA," zmínila Součková.
Povědomí zaměstnanců o interních protikorupčních zásadách je většinou malé. Téměř 80 procent respondentů neprošlo žádným protikorupčním školením, jen třetina si myslí, že obsah interní protikorupční směrnice je jasný a srozumitelný. Alarmující jsou výsledky průzkumu i v největších a ekonomicky nejvyspělejších evropských zemích. Ve Velké Británii absolvovalo protikorupční školení pouze 26 procent oslovených zaměstnanců, ve Francii a Německu to nebylo ani 20 procent, přestože všechny tyto státy přijaly v poslední době řadu předpisů podporujících boj proti korupci.
Související
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák