Rozhovor s Jiřím Paroubkem na téma: Proč do Česka netečou peníze z EU

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro agenturu Mediafax upozornil, že Česko není schopno efektivně čerpat prostředky z evropských fondů, protože nemá zkušené úředníky, kteří by hladký proces čerpání zajistili. Na vině je podle Paroubka vláda ODS, která se odborníků na evropské fondy zbavila.

Red.: Vláda ČSSD na předstupních programech, i v rámci programovacího období 2004 – 2006 ukázala, že lze čerpat z evropských peněz velmi efektivně a rychle. Čerpání v rámci programovacího období 2007 – 2013 ovšem započalo s velkým zpožděním a navíc je vyčerpáno jen minimum prostředků, které byly pro Česko k dispozici. Kde spatřujete chybu?

J.P.: Největší problém je podle mě v lidech. Za vlády ČSSD byli na ministerstvech úředníci a nestranní odborníci, kteří měli velké zkušenosti již s čerpáním prostředků z předvstupních fondů. Vláda ODS však tyto odborníky vyházela, ponechala je jen na několika málo ministerstvech, a ti lidé, kteří byli vyhozeni, samozřejmě našli své pěkné zaměstnání v soukromém sektoru, protože dnes si každý váží člověka, který takové zkušenosti má. Ve státní správě se to pak projevilo tím, že zmizeli kvalifikovaní pracovníci.

Red.: Jak hodlá ČSSD v tomto směru zjednat nápravu?

J.P.: Chceme si udělat analýzu s doporučeními od auditora, jak zlepšit a zjednodušit čerpání evropských fondů. Změny by se měly týkat také restrukturalizace a přehodnocení priorit. Velká část prostředků se dá čerpat například na dopravní infrastrukturu, výstavbu dálnic a silnic první třídy, což by sloužilo celé společnosti. Taktéž věda, výzkum a vzdělávání jsou oblasti, kam chceme evropské peníze orientovat. Samozřejmě chceme ke spolupráci pozvat ty odborníky, kteří byli vyhozeni. Vím ale, že je to velký idealismus, protože v soukromém sektoru mají lepší podmínky.

Red.: Vláda Mirka Topolánka vyplatila v letech 2007 – 2008 pouze 17,6 miliard z celkových 233 miliard korun, které byly pro toto období určeny. Dá se nějakým způsobem dohonit ztráta, která vznikla?

J.P.: Musíme se o to pokusit. Musíme se pokusit z těch 900 miliard korun vyčerpat co nejvíc.

Red.: Pro nastartování hospodářství je důležitá podpora malých a středních podniků. Jaký plán podpory má připravený ČSSD pro ně?

J.P.: V rámci restrukturalizace se uvolní zdroje i tímto směrem. Malé a střední podniky jsou nesmírně důležité z mnoha hledisek, kromě jiného je tam velký potenciál pro vytváření nových pracovních míst.

Red.: Rovněž malé obce si stěžují, že nedosáhnou na evropské peníze, protože nemají na kofinancování. Jaké kroky hodláte podniknout v této oblasti?

J.P.: Chceme především snížit podíl prostředků na kofinancování z 15 na 10 procent. Pokud to nebude stačit, připravíme další opatření, aby také obce mohly o evropské peníze žádat.

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Více souvisejících

Jiří Paroubek fondy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy