České úřady zaspaly, teď honí 'švýcarské' miliardy

Praha - Česko na poslední chvíli dělá, co může, aby se dostalo k miliardám, které švýcarské úřady zrazily na účtech bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti. Stát se totiž hodlá odvolat proti rozhodnutí švýcarského soudu, píší v úterý Lidové noviny.

Soud zamítl, aby se ČR připojila k žalobě v kauze Mostecké uhelné společnosti, a dostala tak zpět ukradené peníze (podle Švýcarů Česku vznikla škoda 3,4 miliardy). "Využijeme opravný prostředek," řekl LN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Definitivním zamítnutím žádosti o připojení by stát přišel o jednu z možností, jak se k miliardám dostat. Přidat se mohl už v přípravném řízení, to ale propásl, i když ho na to švýcarské orgány několikrát upozorňovaly. Na to, že Švýcaři žádost ministerstva financí o připojení nyní odmítli, upozornil server Česká pozice. Podle něj švýcarský soud zkritizoval způsob, jakým české úřady od počátku komunikovaly.

Stát prý nejevil o případ žádný zájem. V odůvodnění zamítnutí české žádosti soud píše, že během své snahy o navázání spolupráce na případu byli Švýcaři "posíláni od jednoho českého úřadu k druhému".

Soud údajně též upozornil na to, že vyrozumění o možnosti připojit se dostalo Česko již v roce 2006, nikoli až letos v září, jak tvrdí české úřady, uvádí deník.

Jakob řekl. že i kdyby nevyšlo odvolání, má stát ještě tři možnosti, jak se k penězům dostat - jednou je například civilní žaloba na náhradu škody. Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl nechtěl zatím rozhodnutí Švýcarů komentovat. Tvrdí, že ani nemůže. "Tuto informaci může potvrdit pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," zdůvodnil Mečl.

Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Šestice stíhaných Čechů ale obvinění označila jako vykonstruované. Jous prý připraveni doložit, že zablokované peníze nepocházejí z majetku státu ani Mostecké uhelné společnosti.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus Česká republika

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy