Praha - Česká republika čerpala v roce 2011 ze strukturálních fondů Evropské unie podle plánu a nepřijde o žádné peníze s uzávěrkou do loňského prosince, koneční příjemci si dosud rozebrali 308 miliard korun z nabídky 798 miliard. Uvedlo to pondělní vydání deníku E15.
Tím se příjemci dostali na 38,6 procenta přídělu na léta 2007 až 2013. Loni přišly na jejich účty 103,4 miliardy, což byl meziroční nárůst o 51 procent. Vyplývá to z materiálu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), který bude zveřejněn v úterý.
„Ministerstvo pro místní rozvoj monitoruje nejen skutečné čerpání, ale pracuje také s výhledy, jak bude probíhat. Naše údaje se ukázaly jako spolehlivější ukazatel než katastrofická vyjádření některých politických expertů na evropské fondy,“ shrnul pro E15 ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, jehož rezort systém unijních dotací v tuzemsku řídí. Závěr MMR znamená, že všechny české operační programy – včetně těch, jejichž proplácení pozastavila kvůli nedostatkům loni na jaře Evropská komise – splnily k 31. prosinci 2011 pravidlo n+3, jež umožňuje pobírat peníze na daný rok ještě tři roky poté.
„Republika nepřišla o možnost využít přidělené prostředky z evropského rozpočtu,“ uvedl první náměstek MMR Daniel Braun. Důvodem bylo i to, že pozastavení pěti programů výplaty pro konečné příjemce neohrozilo, protože náklady na projekty dále hradily české úřady. Jednotlivé operační programy plnily limity čerpání různě. Největší nárůst v objemu schválených prostředků vykázal v roce 2011 Výzkum a vývoj pro inovace. V objemu následně proplacených peněz si polepšil o 600 procent. Nízké tempo loni zaznamenaly naopak Praha, regiony a Doprava, které ale začaly s reálným čerpáním mnohem dříve. Výzkum a vývoj pro inovace, stejně jako podobně „dohánějící“ programy Životní prostřední a Vzdělávání pro konkurenceschopnost jsou přes tyto dílčí úspěchy zařazeny do režimu zesíleného řízení rizik.
„V průběhu realizace se vyskytují nejrůznější rizika, která mohou ohrožovat plynulý chod programu. Dlouhodobě s nimi pracujeme a klademe důraz na jejich včasné zachycení a snižování jejich míry. Budeme připraveni navrhnout adekvátní opatření. Škála rizik může být široká od problémů s dostatečným tempem v čerpání přes personální stabilitu řídících orgánů až po absenci smysluplných dopadů,“ řekl náměstek ministra Braun. Menší dynamiku hlásí regionální operační programy, pražské programy a Doprava, které se pustily do čerpání evropských peněz hned zkraje současného finančního období a vykazují relativně vysoký objem proplacených prostředků. Součástí zítřejší zprávy ministerstva pro místní rozvoj bude také monitoring za poslední měsíc loňského roku. V něm dostalo souhlas dalších 539 projektů, na účtech konečných příjemců přibylo v prosinci 17,6 miliardy korun.
Související
Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem, říká studie
Co bude se studenty a vědci? EU schválila financování do roku 2020 v případě brexitu bez dohody
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 52 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák