Česko proplatilo 308 miliard korun z fondů EU

Praha - Česká republika čerpala v roce 2011 ze strukturálních fondů Evropské unie podle plánu a nepřijde o žádné peníze s uzávěrkou do loňského prosince, koneční příjemci si dosud rozebrali 308 miliard korun z nabídky 798 miliard. Uvedlo to pondělní vydání deníku E15.

Tím se příjemci dostali na 38,6 procenta přídělu na léta 2007 až 2013. Loni přišly na jejich účty 103,4 miliardy, což byl meziroční nárůst o 51 procent. Vyplývá to z materiálu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), který bude zveřejněn v úterý.

„Ministerstvo pro místní rozvoj monitoruje nejen skutečné čerpání, ale pracuje také s výhledy, jak bude probíhat. Naše údaje se ukázaly jako spolehlivější ukazatel než katastrofická vyjádření některých politických expertů na evropské fondy,“ shrnul pro E15 ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, jehož rezort systém unijních dotací v tuzemsku řídí. Závěr MMR znamená, že všechny české operační programy – včetně těch, jejichž proplácení pozastavila kvůli nedostatkům loni na jaře Evropská komise – splnily k 31. prosinci 2011 pravidlo n+3, jež umožňuje pobírat peníze na daný rok ještě tři roky poté.

„Republika nepřišla o možnost využít přidělené prostředky z evropského rozpočtu,“ uvedl první náměstek MMR Daniel Braun. Důvodem bylo i to, že pozastavení pěti programů výplaty pro konečné příjemce neohrozilo, protože náklady na projekty dále hradily české úřady. Jednotlivé operační programy plnily limity čerpání různě. Největší nárůst v objemu schválených prostředků vykázal v roce 2011 Výzkum a vývoj pro inovace. V objemu následně proplacených peněz si polepšil o 600 procent. Nízké tempo loni zaznamenaly naopak Praha, regiony a Doprava, které ale začaly s reálným čerpáním mnohem dříve. Výzkum a vývoj pro inovace, stejně jako podobně „dohánějící“ programy Životní prostřední a Vzdělávání pro konkurenceschopnost jsou přes tyto dílčí úspěchy zařazeny do režimu zesíleného řízení rizik.

„V průběhu realizace se vyskytují nejrůznější rizika, která mohou ohrožovat plynulý chod programu. Dlouhodobě s nimi pracujeme a klademe důraz na jejich včasné zachycení a snižování jejich míry. Budeme připraveni navrhnout adekvátní opatření. Škála rizik může být široká od problémů s dostatečným tempem v čerpání přes personální stabilitu řídících orgánů až po absenci smysluplných dopadů,“ řekl náměstek ministra Braun. Menší dynamiku hlásí regionální operační programy, pražské programy a Doprava, které se pustily do čerpání evropských peněz hned zkraje současného finančního období a vykazují relativně vysoký objem proplacených prostředků. Součástí zítřejší zprávy ministerstva pro místní rozvoj bude také monitoring za poslední měsíc loňského roku. V něm dostalo souhlas dalších 539 projektů, na účtech konečných příjemců přibylo v prosinci 17,6 miliardy korun.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Co bude se studenty a vědci? EU schválila financování do roku 2020 v případě brexitu bez dohody

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu odsouhlasil prodloužení financování unijních projektů a programů – a to ať už studentských, výzkumných, či dokonce hospodářských. Financování těchto projektů i nejrůznějších akcí, na kterých se podílí i Spojené království, mělo původně skončit letošním rokem. Parlamentní výbor však včera rozhodl o prodloužení finanční podpory již probíhajícím projektům, a to až do konce roku 2020.

Více souvisejících

fondy EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy