Janota ve sněmovně představil návrh státního rozpočtu na rok 2010

Praha - Ministr financí Eduard Janota představil ve středu na zasedání poslanecké sněmovny návrh státního rozpočtu na rok 2010. Návrh zákona počítá se schodkem veřejných financí 162,7 miliardy korun.

V příštím roce přibude do státní kasy 1 022 miliard korun, z ní se ale rozkutálí o 162,7 miliardy více, tedy 1 184,7 miliardy. Deficit rozpočtu vůči HDP bude 5,3 procenta, a ne 5,2 procenta, jak původně ministerstvo financí předpokládalo. Ministerstvo totiž zhoršilo prognózu české ekonomiky pro příští rok. Teď počítá s propadem hospodářství o 0,5 procenta místo původních 0,3 procenta.

Výdaje na rok 2010 ve výši téměř 1 185 miliard korun představují nárůst o 2,8 procenta oproti roku 2009. Z toho 338,5 miliardy korun představují výdaje na důchody. Jak upozornil ministr financí Eduard Janota, důchody se v nadcházejícím roce nebudou valorizovat, protože nebude naplněna podmínka dvouprocentního zvyšování cen. Přesto ale výdaje na vyplácení důchodů stoupnout o 11 miliard korun v závislosti na zvyšujícím se počtu lidí, kteří je budou pobírat.

"Důchody budou příští rok samovolně vzrůstat, a to i bez valorizace. Průměrný důchod se zvýší o 0,7 procenta na 10 095 korun, a to proto, že penzijního věku dosáhnou lidé s vyšším základem pro výpočet důchodu," vysvětlil situaci Petr Nečas (ODS). "Podle mých odhadů vstoupí v roce 2010 do důchodu kolem 40 tisíc penzistů."

Na dávky sociální podpory je v rozpočtu vyčleněno 41,6 miliardy korun, na podporu v nezaměstnanosti 14,3 miliardy korun, tedy o pět miliard korun více než v rozpočtu na letošní rok.

Na zemědělskou politiku půjde příští rok 25,7 miliardy korun, na vědu a výzkum 29,4 miliardy korun, což představuje 0,8 procenta HDP.

Janota upozornil na stoupající deficit veřejných financí, který v příštím roce vzroste v porovnání s rokem 2009 o 15 procent a dosáhne 1 340 miliard korun.

"Z uvedených čísel vyplývá, že Česká republika nebude zdaleka schopná splnit kritéria pro vstup do eurozóny, což budeme Evropské unii těžko vysvětlovat. Mohli bychom se dostat do konfliktu s Evropskou komisí a Ecofinem a přijetí eura se nám tak velmi vzdaluje," varoval Janota. "Musíme si uvědomit, že bez legislativních změn není možné hranice tříprocentního schodku oproti HDP, který je podmínkou pro vstup do eurozóny, dosáhnout. Letos to bylo ještě relativně jednoduché. Snížíme platy státním zaměstnancům, mateřské, nezvýšíme důchody a podobně. To už ale za rok nebudeme moci zopakovat a šetřit se tak bude mnohem, mnohem hůře."

Z evropských fondů přijde do České republiky v roce 2010 95,1 milardy korun, opačným směrem poputuje 34,9 miliardy korun. Obě částky jsou už zahrnuty do návrhu rozpočtového zákona.

Původně hrozil státní schodek o 67 miliard vyšší, tedy 230 miliard korun. Tomu nakonec zabránil tvz. Janotův úsporný balíček. Sněmovnou ovšem prošel se skřípěním zubů poslanců napříč spektrem politických stran.

"Politici si z nás dělají blázny, když mluví o takzvaně protikrizovém balíčku, který prokazatelně krizi prohlubuje. Zvyšuje nezaměstnanost, inflaci a další markoekonomické ukazatele," namítal ve středu Vlastimil Tlustý (Nezařazení).

Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi se zase nelíbilo šktání výdajů v resortu výzkumu a školství: "Státní rozpočet zcela ignoruje priority, které dnes ráno deklaroval za svou vládu Jan Fischer. Mluvil o tom, co je motorem ekonomiky 21. století - věda, výzkum, vzdělání a technologie."

Filip dále poukázal na to, že zatímco v České republice jde na sociální výdaje 19 procent HDP, v ostatních zemích Evropské unie to je 27 procent.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Eduard Janota

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy