Nesplácené byty zatřesou realitním trhem

Praha - Až deset tisíc bytů či domů v hodnotě sedmnácti miliard korun, které klienti bank nedokáží splácet, zamíří v letošním roce na trh. V důsledku by taková vlna mohla významně srazit cenu bytů, uvádí pondělní vydání deníku E15.

Češi mají rozpůjčováno na bydlení 682 miliard korun, dvě a půl procenta hypoték nesplácejí. Banky se buď snaží splátky vymáhat samy, anebo prodávají inkasním agenturám balíky pohledávek zajištěných nemovitostmi – na podzim tak učinily například Raiffeisenbank a Hypoteční banka. K přímému prodeji se zastavené domy mohou dostat během půl roku až roku.

Podle inkasních agentur se úvěr zajištěný nemovitostí prodává zhruba za padesát procent její hodnoty. Podle jednoho šéfa tuzemské banky, který si nepřál být jmenován, může přetlak nucených prodejů z pohledávek způsobit letos pád cen nemovitostí na českém trhu až o dvacet procent.

Ovšem nemovitosti z bank nebudou jediné, které přijdou na trh. K nuceným prodejům budou muset přistoupit i developeři. „Problémy s hotovostí přimějí řadu subjektů k rozprodeji majetku, a to buď pod tlakem, anebo dobrovolně. Insolvencí, které tvoří jeden z největších segmentů dražeb, budou v průběhu roku tisíce,“ předpovídá šéf představenstva dražební společnosti Naxos Lubor Svoboda.

Celkový podíl nesplácených úvěrů byl podle údajů České národní banky koncem října 5,5 procenta. Bankéři se shodují, že delikventních úvěrů přibude. „Podíl nesplácených´úvěrů v tuzemských bankách dále poroste a koncem příštího roku dosáhne podle našeho odhadu 7,3 procenta,“ řekl E15 šéf retailu UniCredit Bank TomášDrábek.

Bankéři letos čekají nejhorší vlnu krize. Výrazně přibude nesplácených úvěrů, hlavně kvůli rostoucí nezaměstnanosti.

„Porostou podíly problematických úvěrů u fyzických osob, což souvisí s očekávaným dalším růstem nezaměstnanosti,“ doplnil finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka.

Související

Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?
Ilustrační fotografie.

Ceny nemovitostí v příštím roce? Analytici i indexy se na vývoji shodují

House price index, tedy ukazatel, který ceny domů měří změnou cen rezidenčního bydlení jako procentuální změnu od určitého konkrétního počátečního data, se v České republice pohyboval ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě 218,60 bodu, což bylo více než v prvním čtvrtletí roku, kdy index ukázal hodnotu 210,6 bodu. A podle modelů by se měl tento index cen nemovitostí v ČR pohybovat v příštím roce na hodnotě kolem 138 bodů a v následujícím roce kolem 137 bodů. Co to znamená, je jasné. S největší pravděpodobností může na českém realitním trhu konečně splasknout „bublina“, která na jedné straně dovoluje inkasovat často pro koupěchtivé zájemce o domy či byty nedostupný luxus a na druhé nečekaně vysoké příjmy, ale fakticky šlo dosud spíše o pokřivené fungování realitního trhu pro retailové spotřebitele.

Více souvisejících

reality hypotéky

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy