80 miliard korun. To je loňský účet za léčbu chronických onemocnění

Praha - V loňském roce vynaložil stát z rozpočtu 80 miliard korun na chronické nemoci v podobě nemocenských dávek, invalidních důchodů a dalších příspěvků na zdravotní péči. Výdaje na zdravotnictví činí aktuálně 219 miliard korun ročně, uvedla v úterý Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

"Za posledních pět let přitom narostly náklady státu spojené se zdravotní péčí o 30 miliard korun. Nejvyšší podíl na tom mají právě chronické choroby, jejichž léčba je nejnáročnější," uvedl výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

Pro vládu i systém zdravotního pojištění tak vznikají dva problémy - růst celkových nákladů na léčbu a současný pokles počtu výdělečně činných obyvatel, kteří by ji solidárně hradili skrze zdravotní a sociální pojištění.

Z Evropského výběrového šetření o zdravotním stavu obyvatel Česka přitom vyplynulo, že se výskyt chronických onemocnění proti roku 2002 zvýšil o 10 procent. Dlouhodobě nemocných tím pádem byly až dvě třetiny populace. Nejčastějším poruchou přitom byly problémy spojené s pohybovým ústrojím.

Dalšími častými problémy, s kterými pacienti odcházejí z českých ordinací, jsou například astma nebo diabetes. V poslední době se však podle statistik v důsledku hektického životního stylu zvyšuje rovněž výskyt onkologických onemocnění a duševních poruch.

Přestože statistiky vypadají hrozivě, díky inovativní léčbě farmaceutických firem se podle AIFP daří s chronickými nemocemi držet krok a u řady dříve neléčitelných chorob se podařilo omezit jejich příznaky na minimum.

Podle nejnovějších statistik jsou chronické nemoci, mezi které patří i rakovina, odpovědné za 86 procent úmrtí v Evropské unii. V České republice investovali výrobci léků v roce 2010 asi 1,2 miliardy korun do výzkumu nových léčebných metod. Testováním aktuálně v laboratořích prochází 3500 sloučenin.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví léčba léky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy