Ekonomická krize doléhá i na český motosport

Brno - Velká cena motocyklů v Brně se příští rok možná nepojede. Vyplývá to z nejasností ohledně financování ztrátového podniku penězi z veřejných rozpočtů i ze sporů o to, která ze znesvářených funkcionářských skupin vlastně český motocyklový sport ve vztahu k mezinárodní federaci oficiálně zastupuje.

Automotodrom Brno je nicméně zapsán v kalendáři Mistrovství světa silničních motocyků jako hostitelská trať Grand Prix České republiky v termínu 23. – 25. srpna 2013, zjistila v úterý agentura Mediafax. Definitivní rozhodnutí o konání závodu Grand Prix však vedení Automotodromu Brno udělá až 4. prosince.

"Do této doby jsme odložili i zahájení předprodeje vstupenek na příští sezonu," řekla agentuře Mediafax předsedkyně představenstva Automotodromu Ivana Ulmanová. Stejné rozhodnutí se podle ní týká i závodu mistrovství světa superbiků, který není v kalendáři šampionátu dosud zapsán, ale má rezervován termín 21. – 23. června 2013.

"Vedení společnosti k rozhodnutí o odkladu předprodeje vstupenek vedou obavy o zajištění financování Grand Prix a šampionátu Superbike," přiznala Ulmanová.

K obezřetnosti vede brněnské pořadatele skutečnost, že neznají výši podpory z rozpočtu ministerstva školství. "Pan ministr nás při jednání ujistil, že Grand Prix České republiky podpoří jako významnou sportovní akci. Zároveň nás ale upozornil, že prostředky ministerstva budou v příštím roce omezené," řekla Ulmanová.

Ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva školství Marek Zeman v úterý agentuře Mediafax řekl, že ministerstvo "respektuje přínos pořádání motocyklových závodů na brněnském okruhu a uvědomuje si historický i ekonomický význam závodů Grand prix v Brně". Proto podle něj také zahrnuje tyto závody do strategie podpory významných sportovních akcí v Česku. Přímé odpovědi na otázku, jak dál s financováním závodů se ale vyhnul. "V podpoře sportu postupuje ministerstvo školství podle zákona o státním rozpočtu a jednotlivé akce podporuje na základě objemu prostředků, které jsou pro ministerstvo v daném roce vyčleněny," uvedl.

Příjemce dotace ale musí podle něj každoročně předložit vyúčtování za daný rok a zároveň předložit žádost na rok další. "Podle výsledků hospodaření rozhoduje ministerstvo o výši dotace na příští rok," doplnil Zeman. Vzhledem k tomu, že rozpočet na rok 2013 není ještě schválený, není podle něj možné v tuto chvíli specifikovat jakékoli částky, které by mohly z účtu ministerstva školství na účet pořadatelů Grand Prix do Brna plynout.

Budoucnost nejvýznamnějšího motoristického podniku v České republice ohrožuje i skutečnost, že zároveň není jasné, která organizace bude zaštiťovat motocyklový sport v zemi. Podle zjištění agentury Mediafax za to mohou spory českých vlivových skupin a funkcionářských klik.

Více jasno by mělo být na začátku prosince, kdy se uskuteční valné shromáždění Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Ta bude rozhodovat o přijetí Českého svazu motocyklového sportu (CAMS) do FIM, kde by nahradil dosavadního zástupce České republiky Autoklub ČR. Zástupce ČR ve FIM je přitom faktickým příjemcem státní dotace a je pro Automotodrom Brno blízkým partnerem při zajišťování Grand Prix České republiky.

"Prezidentům obou federací – AČR i CAMS – jsme zaslali dopis, ve kterém je informujeme, že budeme rozhodnutí valného shromáždění FIM respektovat a s potvrzeným členským zástupcem budeme dál jednat o zajištění financování Grand Prix České republiky," upřesnila Ulmanová.

Třetím faktorem, kvůli kterému visí nad budoucnosti Velké ceny v Brně otazníky, je fakt, že v Česku neexistuje systémové řešení financování závodů mistrovství světa. Automotodrom Brno podle Ulmanové dlouhodobě navrhuje transparentní systém, který by umožnil dlouhodobé zachování závodu Grand Prix České republiky.

"Tento systém počítá s úhradou zalistovacího poplatku na Grand Prix České republiky do výše ztráty samotné akce," přiznala Ulmanová.

Zavedení tohoto systému navrhli brněnští pořadatelé Velké ceny prezidentům obou federací a chtějí o něm dále jednat. "Přijetí plánu by znamenalo pro Automotodrom Brno garanci, že jej Grand Prix nebude ekonomicky táhnout ke dnu, pro stát by pak bylo zárukou, že prostředky budou čerpány jen v nezbytně nutné výši a Automotodrom Brno nebude čerpat ani korunu navíc nad rámec zajištění financování závodu mistrovství světa," prohlásila Ulmanová. Obdobný systém by podle ní měl platit i pro závod mistrovství světa superbiků.

O konání nebo nekonání Grand Prix České republiky a závodů Mistrovství světa Superbike bude vedení Automotodromu každopádně rozhodovat bezprostředně po valném shromáždění FIM. "O osudu obou podniků pak rozhodneme v řádu dní," nastínila Ulmanová.

Předprodej vstupenek je však podle ředitelky již nachystaný - jakmile vedení společnosti rozhodne o konání akcí, mohou pořadatelé prodej spustit v řádu několika hodin. "První prodejní vlna by pak nově trvala až do poloviny ledna a nejprodávanější vstupenka na Grand Prix by v ní byla téměř o čtyřicet procent levnější, než je její koncová cena při nákupu těsně před závodem," doplnil marketingový ředitel automotodromu Michal Klouda.

Pořadatelé letošní Velké ceny České republiky motocyklů v Brně prodělali 40,6 milionu korun. Ve srovnání s rokem 2011 se ztrátovost podniku navýšila o dalších 9,5 milionu korun. Při objemu nákladů na podnik ve výši 136,9 milionu korun činily výnosy 96,3 milionu korun. Automotodrom poslal do ztráty především takzvaný zalistovací poplatek promotérům šampionátu. Částka, která brněnské pořadatele opravňuje závod seriálu MotoGP pořádat, se totiž loni vyšplhala na 70 milionů korun.

Pořadatelům z Automotodromu však letošní ztrátu stejně jako v předchozích letech prakticky vykryly peníze z veřejných rozpočtů - 31,5 milionu korun dostali od ministerstva školství, deset milionů korun jim věnoval brněnský magistrát a dalších deset milionů korun poslal na účet Masarykova okruhu Jihomoravský kraj.

Související

Rubl, ilustrační foto

Rusko tají vážné problémy. Tamní ekonomika přestává válku zvládat

Ruský rubl se ve středu propadl na svou nejnižší úroveň za poslední více než dva roky. Tento pád je důsledkem kombinace klesajících cen ropy, nových sankcí proti ruským podnikům a rostoucích vládních výdajů na válečné úsilí. Ruská ekonomika, zatížená válkou na Ukrajině, čelí stále většímu tlaku, což se odráží na směnném kurzu a inflaci v zemi, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Ekonomika krize MotoGP

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy