62. Mezinárodní strojírenský veletrh letos nebude, kvůli koronaviru. Vrátí se až v roce 2021

Tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh konaný pravidelně od roku 1959 na výstavišti v Brně se v letošním roce neuskuteční. Dne 25. června 2020 o tom rozhodlo představenstvo společnosti Veletrhy Brno. Stalo se tak na základě důkladného zvážení všech faktorů a rizik spojených s konáním veletrhu včetně vyhodnocení aktuálních pravidel pro konání veletrhů a hromadných akcí. Bude tak přerušena tradice veletrhu, který se v poslední dekádě vyprofiloval na největší průmyslový veletrh ve střední Evropě. Veletrh nebyl dosud nikdy zrušen, uskutečnil se dokonce s menším časovým odsunem i po 21. srpnu 1968. „Museli jsme ukončit přetrvávající nejistotu kolem jeho konání. MSV je další obětí viru mezi významnými evropskými veletrhy. Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsem kdy musel udělat,“ uvádí Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno.

„Oznámená pravidla pro konání veletrhů ze strany Ministerstva zdravotnictví nelze na MSV aplikovat. Tato pravidla popírají logistiku veletrhu o rozsahu MSV. Strojírenský veletrh by již nebyl veletrh,“ uvedl vedoucí manažer veletrhu Michalis Busios. Vystavovatelé MSV netrpělivě čekali na hygienicko-bezpečnostní pravidla. Od března byli v nejistotě jeho konání. Přetrvávající nejistota, obavy z dalšího vývoje epidemie, nastavení opatření na veletrhu a obavy o zdraví zaměstnanců, riziko neúčasti obchodních partnerů z tuzemska, ze Slovenska a dalších sousedních zemí včetně absence mimoevropských účastníků byly doposud hlavními obavami na straně vystavovatelů. „Vystavovatelé a návštěvníci žádná omezení nechtějí. Chtějí si podávat ruce, komunikovat. Musejí se po veletrhu volně pohybovat. Nemohou být vázáni na jeden sektor při omezeném počtu tisíc osob, aniž by se mohli pohybovat volně po výstavišti,“ upřesňuje Busios námitky pořadatele.

Dle provedeného průzkumu mezi vystavovateli se firmy obávají zmaření svých investic do veletrhu v případě nových omezení či zákazu konání ze strany státu před plánovaným konáním v říjnu. Dalšími důvody, pro které tradiční vystavovatelé účast pouze zvažovali nebo se nakonec rozhodli nezúčastnit, jsou špatná firemní ekonomická situace, zákazy účasti od zahraničních mateřských firem z důvodů ekonomických nebo bezpečnostních.

„Pravidla pro konání veletrhů jsou pro nás zklamáním. Umožňují konání pouze menších akcí, ale ne tak rozsáhlé a významné akce jakou je MSV. Realizace MSV za těchto podmínek by znamenala poškození prestiže a značky mezinárodně významné akce. Je překvapující, že pravidlo tisíc osob v jednom stavebním sektoru v jeden čas není aplikováno například na velká nákupní centra,“ připomíná Jaroslav Bílek, tiskový mluvčí Veletrhů Brno.

Průzkum mezi vystavovateli potvrdil obchodní a marketingový význam MSV. Vystavovatelé považují účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu za firemně důležitou obchodní prezentaci, která umožňuje velmi efektivní osobní jednání se stávajícími a novými obchodními partnery. Pro vystavovatele je důležitá reprezentativní účast celého oboru, významných firem včetně konkurenčních, a mezinárodnost akce. Tyto atributy úspěšného veletrhu by v letošním roce MSV za dané situace nesplňoval.

Vystavovatelé oceňují mezinárodní přesah veletrhu a jeho exportní význam. Více než polovina vystavujících tuzemských firem jedná se zahraničními partnery. Účast zahraničních návštěvníků ze sousedních zemí zdůrazňují jako významnou všichni zahraniční vystavovatelé. Právě omezení globálního cestování, doposud uzavřené hranice EU pro mimoevropské země a riziko opětného uzavření hranic znemožňují realizaci vysoce mezinárodní akce. Partnerskou zemí letošního MSV měla být Ruská federace. „Přestože organizátoři ruské účasti pokračují v přípravě, z aktuálního epidemiologického pohledu je účast Ruska bohužel nereálná,“ upozorňuje Busios. Nasmlouvány byly větší účasti z mimoevropských zemí – Číny, Indie, Japonska a dalších zemí.

„Dosud perfektně do sebe zapadající kolečka strojírenského veletrhu se letos z důvodu pandemie zadrhla. Zadrhla se i ekonomika, což je z přípravy veletrhu patrné. Ještě v březnu signalizovaly přihlášky účasti na MSV rekordní ročník. Dnes je všechno jinak. Ekonomika je zavirovaná, chybí investiční nálada na trhu. Veletrh by byl pro podporu ekonomiky potřebný, ale musíme manažersky eliminovat potenciální rizika naše i vystavovatelů včetně našeho reputačního rizika. Jsme zodpovědnou firmou, která chce zachovat prestiž veletrhu a dodrží stanovená hygienická pravidla,“ shrnuje generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

„Ekonomický dopad na naše firemní hospodaření a zaměstnanost bude fatální. Hospodaření společnosti skončí rekordní ztrátou. Nekonání MSV je velmi špatnou zprávou pro malé a střední podniky, OSVČ navázané na veletržní činnost, pro hotely, restaurace a celkovou ekonomiku města a regionu,“ komentuje dopady rozhodnutí Kuliš.

Veletrhy Brno počítají s konáním dalších plánovaných veletrhů ve 2. pololetí, které nemají takový rozsah a mezinárodnost jako MSV. Prvním bude kontraktační B2B veletrh STYL/KABO, který návštěvností splňuje stanovená pravidla. Na výstavišti se také mohou od září konat hostující kongresy a firemní akce. Brněnské výstaviště umožňuje konání několika paralelně probíhajících oddělených akcí najednou.

Související

BVV

Brno staví na výstavišti záložní nemocnici pro pacienty s covidem

Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala dnes stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. ČTK to řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno.

Více souvisejících

bvv veletrhy brno Brno

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

před 2 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

před 7 hodinami

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

před 7 hodinami

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 8 hodinami

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 11 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 14 hodinami

včera

včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení

Kometa Brno má po dnešku do finále probíhajícího extraligového ročníku stejně blízko jako Pardubice. Podruhé v semifinálové sérii se Spartou Praha totiž vykradla O2 arenu, když zvítězila po úspěšné střele Libora Zábranského mladšího 4:3 v prodloužení. Do Brna se tak vrací s vedením 3:2 na zápasy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy