Praha - Různých srovnávacích tabulek majetkových poměrů těsně před revolucí v roce 1989 a dnes vznikla již celá řada. Statistiky ale představují jen čísla, která nezohledňují chování a preference svých nositelů. A právě ty se změnily především – finančně na tom dnes jsme téměř stejně jako dřív, narůstají jen naše nároky a možnosti, kde peníze utratit. Čímž přirozeně klesá šance něco si našetřit.
Není-li uvedeno jinak, pracuje následující úvaha s průměrným čistým platem před revolucí v roce 1989 ve výši 3000,- Kčs a průměrným platem dnes – kolem 21 000,- Kč.1. Bydlení a náklady na něj Za minulého režimu měli mladí lidé „své jisté" od státu. Když zakládali rodinu, požádali Národní výbor o nájemní byt. Ty se dělily do 4 kategorií, přičemž nejhorší nedisponovala ani vlastním sociálním zařízením. „Komunisté nám přidělili do domu 3 další rodiny, protože jsme měli údajně příliš mnoho životního prostoru. Samozřejmě vybraný nájem byl minimální," řekl nám František K., majitel domu na Praze 4.
Zájemci o koupi státního bytu se zapisovali do pořadníku – když se pro ně byt (nejčastěji v panelovém domě) dostavěl, část zaplatili ihned a zbytek sice spláceli dalších několik let, ale s minimálním úrokem oproti dnešku. Právě tuto bytovou jistotu, zejména pro mladé lidi, dnes postrádáme.
Náklady na energie v bytě 3+1 se pohybovaly kolem 300,- Kčs měsíčně, dnes je tato částka zhruba 10x vyšší. Nejmarkantnější nárůst cen pozorujeme u vody – ta podražila téměř stonásobně.
2. Vybavení domácnosti Elektroniku do domácnosti nyní pořídíme mnohem levněji než dříve. První televizory stály kolem 16 000,- Kčs (tedy v přepočtu k dnešnímu platu přes 100 000,- Kč!), v Tuzexu až 30 000,- Kčs. Obdobně předražené byly i lednice nebo mrazáky. V současnosti tyto výdaje nepředstavují tak velké položky, přesto řada domácností nedisponuje finančními rezervami, aby mohla případný náhlý výpadek nějakého kusu elektroniky financovat jinak než tzv. půjčkou před výplatou.
3. Náklady na stravování Ty odhadujeme u dospělé osoby v roce 89 v rozmezí 500–800,- Kčs. Tedy v poměru k tehdejšímu platu něco kolem 20 %. Dnes utratíme za jídlo mezi 5000–8000,- Kč měsíčně, tedy něco kolem 30 % z platu.
4. Dovolené a volnočasové aktivity Také v tomto směru jsme si výrazně polepšili. Když upustíme od toho, že bez devizového příslibu bylo dříve možné jet k moři jen do NDR, Bulharska, Rumunska a Ruska, byly tehdejší dovolené navíc i předražené. Takový týdenní pobyt stál přes 10 000,- Kčs, tedy více než 3 průměrné platy! Nejlevnější byl týdenní pobyt v NDR – kolem 3000,- Kčs a u Balatonu – kolem 4000,- Kčs. V případě zisku devizového příslibu, vycházely daleké cesty sice o něco výhodněji, ale pořád hodně draze – 14 denní pobyt ve Vietnamu přišel „jen" na 17 000,- Kčs (téměř 6 měsíčních platů).
Přestože dnes seženeme týdenní pobyt po Evropě od 7.500,- Kč (tedy třetiny průměrného platu), řada domácností financuje dovolené prostřednictvím rychlých půjček.
Tuzemské pobyty za komunismu byly podporovány vlastnictvím podnikových chat určených k rekreaci a především organizací ROH („Revoluční odborové hnutí"), kam se přispívalo měsíčně 1 % z platu. „Spolehliví" zaměstnanci pak od ROH dostávali levnější poukazy na pobyty u nás (kolem 140 Kčs za týden) a na Slovensku (kolem 220 Kčs). ROH financovalo také vstupenky do divadel (například z 30 Kčs sleva na 5 Kčs za lístek apod.), a na další sportovní a jiné akce.
Suma sumárum Pracovníkům na obdobných pozicích dnes zůstává zhruba stejné procento z příjmů jako dříve. Je jen více možností, kde peníze utratit. Můžeme cestovat, více sportovat, navštěvovat kvalitnější restaurační a kulturní zařízení než dříve, a v neposlední řadě – závislé děti se nás drží déle. Dnes také nemusíme povinně pracovat – když se to sečte, tak žena v domácnosti, dvě děti a hypotéka na krku, mohou dnes jednomu pořádně zamotat hlavu.
Související
S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře
Domácnosti kvůli vysokým nákladům méně topí. Omezují i jiné výdaje, zjistil STEM
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák