Financování domácností: za komunistů jsme se měli skoro stejně

Praha - Různých srovnávacích tabulek majetkových poměrů těsně před revolucí v roce 1989 a dnes vznikla již celá řada. Statistiky ale představují jen čísla, která nezohledňují chování a preference svých nositelů. A právě ty se změnily především – finančně na tom dnes jsme téměř stejně jako dřív, narůstají jen naše nároky a možnosti, kde peníze utratit. Čímž přirozeně klesá šance něco si našetřit.

Není-li uvedeno jinak, pracuje následující úvaha s průměrným čistým platem před revolucí v roce 1989 ve výši 3000,- Kčs a průměrným platem dnes – kolem 21 000,- Kč.1. Bydlení a náklady na něj Za minulého režimu měli mladí lidé „své jisté" od státu. Když zakládali rodinu, požádali Národní výbor o nájemní byt. Ty se dělily do 4 kategorií, přičemž nejhorší nedisponovala ani vlastním sociálním zařízením. „Komunisté nám přidělili do domu 3 další rodiny, protože jsme měli údajně příliš mnoho životního prostoru. Samozřejmě vybraný nájem byl minimální," řekl nám František K., majitel domu na Praze 4.

Zájemci o koupi státního bytu se zapisovali do pořadníku – když se pro ně byt (nejčastěji v panelovém domě) dostavěl, část zaplatili ihned a zbytek sice spláceli dalších několik let, ale s minimálním úrokem oproti dnešku. Právě tuto bytovou jistotu, zejména pro mladé lidi, dnes postrádáme.

Náklady na energie v bytě 3+1 se pohybovaly kolem 300,- Kčs měsíčně, dnes je tato částka zhruba 10x vyšší. Nejmarkantnější nárůst cen pozorujeme u vody – ta podražila téměř stonásobně.

2. Vybavení domácnosti Elektroniku do domácnosti nyní pořídíme mnohem levněji než dříve. První televizory stály kolem 16 000,- Kčs (tedy v přepočtu k dnešnímu platu přes 100 000,- Kč!), v Tuzexu až 30 000,- Kčs. Obdobně předražené byly i lednice nebo mrazáky. V současnosti tyto výdaje nepředstavují tak velké položky, přesto řada domácností nedisponuje finančními rezervami, aby mohla případný náhlý výpadek nějakého kusu elektroniky financovat jinak než tzv. půjčkou před výplatou.

3. Náklady na stravování Ty odhadujeme u dospělé osoby v roce 89 v rozmezí 500–800,- Kčs. Tedy v poměru k tehdejšímu platu něco kolem 20 %. Dnes utratíme za jídlo mezi 5000–8000,- Kč měsíčně, tedy něco kolem 30 % z platu.

4. Dovolené a volnočasové aktivity Také v tomto směru jsme si výrazně polepšili. Když upustíme od toho, že bez devizového příslibu bylo dříve možné jet k moři jen do NDR, Bulharska, Rumunska a Ruska, byly tehdejší dovolené navíc i předražené. Takový týdenní pobyt stál přes 10 000,- Kčs, tedy více než 3 průměrné platy! Nejlevnější byl týdenní pobyt v NDR – kolem 3000,- Kčs a u Balatonu – kolem 4000,- Kčs. V případě zisku devizového příslibu, vycházely daleké cesty sice o něco výhodněji, ale pořád hodně draze – 14 denní pobyt ve Vietnamu přišel „jen" na 17 000,- Kčs (téměř 6 měsíčních platů).

Přestože dnes seženeme týdenní pobyt po Evropě od 7.500,- Kč (tedy třetiny průměrného platu), řada domácností financuje dovolené prostřednictvím rychlých půjček.

Tuzemské pobyty za komunismu byly podporovány vlastnictvím podnikových chat určených k rekreaci a především organizací ROH („Revoluční odborové hnutí"), kam se přispívalo měsíčně 1 % z platu. „Spolehliví" zaměstnanci pak od ROH dostávali levnější poukazy na pobyty u nás (kolem 140 Kčs za týden) a na Slovensku (kolem 220 Kčs). ROH financovalo také vstupenky do divadel (například z 30 Kčs sleva na 5 Kčs za lístek apod.), a na další sportovní a jiné akce.

Suma sumárum Pracovníkům na obdobných pozicích dnes zůstává zhruba stejné procento z příjmů jako dříve. Je jen více možností, kde peníze utratit. Můžeme cestovat, více sportovat, navštěvovat kvalitnější restaurační a kulturní zařízení než dříve, a v neposlední řadě – závislé děti se nás drží déle. Dnes také nemusíme povinně pracovat – když se to sečte, tak žena v domácnosti, dvě děti a hypotéka na krku, mohou dnes jednomu pořádně zamotat hlavu.

Související

Peníze, ilustrační foto

S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře

Průzkum provedený CVVM v období od konce března do druhé poloviny května 2023 zkoumal, jak lidé vnímají současnou socioekonomickou situaci svých domácností. Respondenti byli dotázáni na obtíže spojené s jejich příjmy, zda se jejich domácnost v posledním roce dostala do finanční tísně a zda považují svou domácnost za bohatou nebo chudou. Ukázalo se, že lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim a situaci snadno zvládala více než polovina dotázaných. Naopak téměř polovina pak vycházela obtížně.
Energetika, ilustrační fotografie.

Domácnosti kvůli vysokým nákladům méně topí. Omezují i jiné výdaje, zjistil STEM

Asi tři pětiny českých domácností nevytápí dostatečně některé části svých bytů či domů. Více než polovina domácností také kvůli vysokým nákladům na teplo omezila jiné výdaje. Úsporná opatření dělají hlavně lidé, kteří hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, a lidé starší 60 let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z ledna letošního roku, který dnes agentura zveřejnila.

Více souvisejících

domácnosti komerční sdělení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy