Zeman důrazně: Žijeme si nad poměry! Krize může být dlouhodobější

Praha - Současná ekonomická krize může být daleko dlouhodobější, než si řada optimistů myslí. Není přitom celosvětová, ale jen euro-americká. Důkazem jsou rychle rostoucí ekonomiky zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Na mezinárodní konferenci Perspektivy rozvoje ekonomické spolupráce Česka s Ruskem a zeměmi BRICS to dnes řekl prezident ČR Miloš Zeman.

"Hlavní příčinou (euro-americké krize) je podinvestovanost těchto ekonomik a naopak neúměrně vysoký objem spotřeby na úkor investic," uvedl Zeman. To podle něj znamená, že si tyto země žijí nad poměry, zvolna ztrácejí konkurenceschopnost a klesá jim dynamika produktivity práce.Česká vláda by se podle Zemana měla kromě rozšíření spolupráce se zeměmi BRICS zaměřit v rámci podpory exportu také na Indonésii, Mexiko nebo Vietnam. "I to jsou poměrně dynamické ekonomiky a naši exportéři by měli mít zájem do nich pronikat," řekl na konferenci Zeman.

Větší důraz by měl být podle něj kladen na investice. "Tady, pokud jde o země BRICS, je naše největší slabina. Podíl Ruska na celkovém objemu zahraničních investic v ČR je 0,8 procenta, podíl Číny je prakticky nulový," uvedl Zeman.

Po dvou letech vládní snahy o konkurenceschopnější ekonomiku se Česko nadále propadá, píšou Hospodářské noviny Podle nejnovějšího mezinárodního srovnání prestižního švýcarského institutu IDM země klesla o dvě příčky na 35. místo.

Před dvěma lety, když Petr Nečas balík opatření na posílení konkurenceschopnosti oznamoval, byla dokonce třicátá.

Za největší slabiny švýcarští analytici označili například stagnující ekonomiku, příliš vysoké odvody na zdravotní a sociální pojištění, složité podmínky pro zakládání firem, ale také drahé telefonování a vysokorychlostní internet. Mnohé z výtek vláda mohla odstranit už dávno.

Úřad vlády české oslabování ale nevnímá nijak kriticky. "Jiné země EU se propadly mnohem víc, celkově jsme na tom pořád dobře," říká Martin Tlapa, který má v premiérově týmu na starosti právě mezinárodní konkurenceschopnost.

Skutečně, pohledem unijní sedmadvacítky je Česko přesně uprostřed, na 14. místě – nejvýše se umístilo Švédsko, které je čtvrté, Němci jsou stejně jako loni devátí. Jenže zatímco v roce 2008, tedy před nástupem ekonomické recese, byli Češi premianti celé střední a východní Evropy, letos se před ně poprvé dostali Poláci a Litevci.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy