Češi mají dost drahoty doma, berou útokem cizinu

Praha - Češi už mají dost drahoty zboží a služeb v republice a stále vice se snaží nakupovat levněji v zahraničí. Platby Čechů v cizině tak rok od roku stoupají. Co a kde kupujeme, zkoumala UniCredit Bank.

Velká Británie, Spojené státy a Německo jasně vedou v počtu transakcí při nákupech zboží i služeb, přestože žádná z těchto zemí nepatří k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Čechů: "Jde o tři ekonomicky silné země, globální lídry v oblasti ecommerce," vysvětluje Leoš Pokorný z kartového oddělení UniCredit Bank.

Právě v Británii, USA a Německu nakupujeme nejvíce v eshopech.

Vůbec nejvíc Češi v zahraničí utrácejí za zábavu, a tři uvedené země jsou na čelních pozicích také i v této kategorii. Spadají do ní mimo jiné útraty za mobilní aplikace, software a stahování hudby. Skokanem roku je proto Lucembursko, kde sídlí kvůli výhodným daňovým podmínkám například evropské zastoupení Applu nebo Amazonu. V první pětce ovšem najdeme také Gibraltar, kde sídlí třeba několik velkých sázkových či loterijních společností.

Za pohonné hmoty nejčastěji utrácíme v Polsku, při oblíbených příhraničních nákupech. Ceny jsou tu pro Čechy relativně výhodné, řadě lidí se vyplatí vyrazit za hranice právě jen pro plnou nádrž nafty či benzínu. Teprve pak následují tranzitní země při cestách na dovolenou (Německo, Rakousko) a oblíbené turistické destinace (Slovensko, Chorvatsko).

Pokud jde o letenky, údaje o provedených transakcích dobře korespondují se situací na tuzemském leteckém trhu – nejvíce letenek Češi nakupují od společností se sídlem ve Velké Británii či Německu (Lufthansa, British Airways, obecně velké letecké aliance), vysoko v pořadí je ale také Irsko a Maďarsko, které v Česku reprezentují nízkonákladové společnosti Wizz Air a RyanAir.

Češi stále nemají v oblibě půjčovny aut, výjimky se ale najdou. Tyto služby velmi často využívají při cestách ve Spojených státech, Velké Británii a Irsku, Řecku či Španělsku. "V USA je auto při cestování velmi praktické díky velkým vzdálenostem a nízkým cenám pohonných hmot. V Británii hraje roli řízení vlevo. V Řecku a Španělsku jde o půjčovny na Krétě, Mallorce a dalších větších ostrovech, kam nelze jet vlastním vozem," říká Leoš Pokorný.

Za oblečení nejčastěji utrácíme v Německu, Spojených státech a Velké Británii. Zatímco německá příhraniční města ale také velké obchodní domy v Londýně jsou oblíbeným cílem hledačů slev, v případě Spojených států opět hrají velkou roli nákupy on-line.

Související

Zásilkovna

Zásilkovně zůstaly viset zásilky v Liberci. Firma slibuje refundace

Zásilkovna přiznala potíže, které mohly potkat zásilky některých klientů, pokud cestovaly k adresátům přes liberecké depo. Podle firmy tam ve čtvrtek 31. srpna došlo ke škodní události, která znemožnila doručení. Sklad je dle dostupných informací uzavřený, přičemž zboží zůstalo uvnitř. Důvodem jsou spory mezi společnostmi. 
Ilustrační fotografie.

Firmy kvůli válce na Ukrajině revidují dodavatelské řetězce. Je to nelehký úkol

Téměř čtyři měsíce trvající ruská barbarská agrese na Ukrajině výrazně zatěžuje stále více globální dodavatelské řetězce - od samotných komodit, přes nejrůznější typy čipů až třeba po automobilové díly či součástky. Producenti právě z automobilového průmyslu, jako je třeba tuzemská Škoda Auto, jsou proto považováni nejen ekonomy, ale stále více i politickými lídry za jedno z vůbec nejohroženější odvětví ekonomiky. Není proto divu, že některá média, ať už specializovaná na ekonomiku, či jen zpravodajství, upozorňují na to, že právě kvůli ruské agresi na Ukrajině a významnému zpřetrhání dodavatelských řetězců je nutné počítat třeba i se zastavením automobilové produkce u řady z nich. Nutnost stát se odolnějšími a najít bezpečnější a efektivní dodavatele proto bude klíčovou otázkou nejbližší doby.

Více souvisejících

zboží češi Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy